Geri Dön
EgeDikili ve jeotermal adına kayda değer imza

Dikili ve jeotermal adına kayda değer imza

Avrupa ve Türkiye’nin en büyük topraksız, tam otomasyonlu, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan tarımsal sanayi kümelenmesi olması hedeflenen Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi (Dikili TDİOSB), İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’yla (YİKOB) imzalanan protokolle, 6 adet jeotermal kuyu ile 3 adet jeotermal arama ruhsatının kullanım hakkını aldı.

Dikili ve jeotermal adına kayda değer imza

Böylece Dikili TDİOSB’nin elindeki jeotermal arama ruhsat sayısı 9’a, ruhsat alan büyüklüğü de 15 bin 959 hektara ulaştı. Jeotermal kaynak için önemli bir potansiyele sahip olan Dikili TDİOSB’nin teknolojik seralarda yıllık 80 bin ton kaliteli yaş sebze ve meyve üretimini yurt içi ve yurt dışı piyasalarına sunması, 3 bin 500 kişiye istihdam sağlaması planlanıyor.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “Bu protokol, bölgedeki jeotermal varlığın sürdürülebilirliği ve yatırımcılara sunulması açısından büyük önem taşıyor” dedi. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener de, Dikili TDİOSB’nin İzmir’de ortak iş yapma kültürünün en güzel örneklerinden biri olduğunu vurguladı.