Geri Dön
EgeDünya mirasının kenti

Dünya mirasının kenti

İzmir, UNESCO Dünya Mirası Alanı konusunda atağa kalktı. Bergama’daki çalıştayda konuşan Büyükşehir Başkanı Soyer “UNESCO alanı sayısını 2’den 6’ya çıkarmak istiyoruz” dedi

Dünya mirasının kenti

Efes ve Bergama’dan sonra İzmir’de dört yeni alanın daha Dünya Mirası olarak tescillenmesi ve İzmir’in dünyada en çok UNESCO Dünya Mirası Alanı’na sahip şehirlerden biri olması için kentin farklı kurumları harekete geçti. Bu alandaki vizyon ortaklığı çerçevesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Vakfı’nın davetiyle, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, ilçe belediyeleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri Bergama’da “İzmir Turizmi ve UNESCO Dünya Mirası Alanları” çalıştayında buluştu.

‘30 ilçe, 12 ay’

Tarihi İzmir Kemeraltı, Birgi, Gediz Deltası ve Foça, Çandarlı ve Çeşme kalelerinin içinde yer aldığı Ceneviz Ticaret Yolu’nun UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınması çalışma başlattıklarını açıklayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Dünyanın İzmir Mirası çalışmamız ile şehrimizdeki UNESCO alanlarının sayısını ikiden altıya çıkarmayı hedefliyoruz. Öte yandan bu alanların birbirleriyle ilişkisini sağlayarak İzmir şehir markasını güçlendiriyoruz” dedi.
İzmir’in bir bütün olarak dünyaya miras olduğuna dikkat çeken Başkan Soyer, “Dünya uygarlıklarına yön vermiş eşsiz bir coğrafyadır. İzmir Vakfı ve İzmir Kalkınma Ajansı ile birlikte hazırladığımız İzmir turizm stratejisinde turizmi 30 ilçe ve 12 aya yayma hedefi koyduk.

Dünya mirasının kenti

İzmir’in tüm bölgelerine uzanan UNESCO Dünya Mirası alanları ağı, bunu başarmamızı sağlayacak önemli araçlardan biri” dedi.

İzmir’in tüm UNESCO alanlarına ilişkin bütüncül bir yönetime gereksinimi olduğuna dikkat çeken Soyer, “Burada başlattığımız koordinasyon sayesinde, İzmir’in herhangi bir UNESCO alanına gelen turistlerin, diğer miras alanlarına erişimini de sağlamış olacağız. Gelen turistlerin kuzeyde Bergama’ya, güneyde Efes’e, doğuda Birgi’ye, kent merkezinde Kemeraltı ve Gediz Deltası’na, kıyılarda ise Çeşme, Dikili ve Foça olmak üzere tüm İzmir sathına ulaşmasını kolaylaştıracağız” diye konuştu.

Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, UNESCO sürecine girdiği 7 yılı geride bırakan Bergama’nın, hazırlık aşamasındaki tüm kent ve alanlar için bilgi ve deneyimlerini paylaşmaya hazır olduğunu dile getirdi, “Pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıl yapamadığımız Bergama-Efes UNESCO Dünya Mirası Bisiklet Turu’nun oluşturduğu farkındalık örnek alınmalıdır. Bu turun İstanbul, Truva gibi rotalarla genişletilmesi önemli” dedi, Soyer’in desteğinin çok değerli olduğunun altını çizdi.

‘Ortak akılla istişare edelim’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) tarafından düzenlenen ‘Millet İttifakının Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Önerisi Nedir? Ne değildir?’ başlıklı panele katıldı, “Çok ses, çok renk, çok nefes olarak birlikte yaşarken, birlikte yönetebildiğimiz, kararları müzakere ve ortak akıl yoluyla istişare ederek alabildiğimiz bir ülkeyi hayal ediyoruz” dedi.

Yerelde karar alma ve uygulama süreçlerinde katılımın olumlu etkiler yarattığını belirten Soyer, “Temsili demokrasinin yaşadığı sıkıntıları aşmak, demokrasiyi dijitalleştirmek, erdemlerini teknoloji ile buluşturmak, müzakereci bir demokrasi anlayışını şekillendirmek gerekiyor. Çünkü, bu topraklar için yeni bir ilham kaynağı olacak öykü; ancak geniş çaplı, bütüncül bir demokratikleşme hamlesi ile gerçekleşebilir” diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, sistemin değiştirilmesi gerektiğini belirtti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler