Geri Dön
EgeEdremit’te okul çıkmazı

Edremit’te okul çıkmazı

Önce Edremit Lisesi, ardından Körfez Anadolu Lisesi olarak eğitim veren okula en son şehit öğretmen Şenay Aybüke Yalçın’ın adı verildi. Eski öğrencilerin kurduğu dernek, kararın değiştirilmesi için başvurdu; halk tepki gösterdi

Edremit’te okul çıkmazı

ABDULKADİR AYDINIŞIK DHA - Balıkesir’de 1933 yılında ortaokul olarak hizmete açılan, Edremit Lisesi, ardından da Körfez Anadolu Lisesi olarak eğitim veren okulun adı, geçen 11 Şubat’ta ailenin talebi üzerine, Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın Anadolu Lisesi olarak değiştirildi. Kararın ardından Edremit Lisesi Mezunlar Derneği, okulun eski adını alması için Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Şehit öğretmenin adının değiştirilmesi için yapılan başvuru tepki gördü.

Vatandaşlardan Bayram Karabıyık, “Öğretmenimiz, vatan millet için şehit olmuştur. Bu okuldan mezun olduğu için de isminin buraya verilmesinde bir sakınca yok” dedi.

Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın Anadolu Lisesi Okul Müdürü Hikmet Uyan da, “Ben kendim de bu okulunun mezunuyum. Bizim okuduğumuz dönemde ismi Edremit Lisesi’ydi. Ancak zaman içerisinde yabancı dil ağırlıklı isim aldı. Körfezde ilk anadolu lisesi olarak Kadıköy’de açıldı. Bu sefer Edremit Anadolu Lisesi adı ona verildi. 2010-2011 yılında da ismi Körfez Anadolu Lisesi olarak değiştirildi. Rahmetli eski öğrencimiz, meslektaşımız şehit Aybüke Yalçın öğretmenimizin isminin verilişi ise bu yıl oldu. Mezunlar olarak bu hak arayışının veya isme karşı tepkinin o zaman konulması gerekirdi” diye konuştu.

‘Başka yere verilsin’

İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Özbek ise, “ Şehidimizin anne ve babası kızlarının mezun olduğu okula adının verilmesini talep etti. Bakanlıktan gelen yazıyla 11 Şubat’ta şerefle oraya o tabelayı taktık. Bundan da gayet memnunum” ifadesini kullandı. AK Parti İlçe Başkanı Ekrem Umutlu da, vatanı uğruna şehit olan bir öğretmene mezun olduğu okulun adının verilmesine karşı çıkan kişilere tepki gösterdi. Edremit Lisesi ve Edremit Körfez Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği Başkanı Hasan İleri ise, Yalçın’ın adının bir okula verilmesine karşı olmadıklarını ve kimsenin de olmayacağını söyledi, Edremit’in ilk lisesi ve sembol durumunda olan okul yerine başka okullara ismin verilmesini istediklerini dile getirdi.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler