Geri Dön
EgeEge durmuyor!

Ege durmuyor!

Ege Üniversitesi Çeşme Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü açıldı. Diş Hekimliği Fakültesi de, Karşıyaka’da poliklinik hizmeti vermeye başladı

Ege durmuyor!

Ege Üniversitesi Çeşme Turizm Fakültesi’nde Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünü açtı, Karşıyaka’da da diş polikliniği hizmet vermeye başladı. Ege Üniversitesi’nin Turizm Haftası’nda açtığı yeni bölümle gastronomi kültürü ön plana çıkacak. Tarihi ve doğal güzellikleriyle Çeşme’nin, turizm potansiyeli ile bölge ve ülke ekonomisinde önemli bir pay teşkil ettiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversite olarak ilçemizin taşıdığı potansiyelin farkındayız ve bu potansiyelin güçlendirilmesine önem veriyoruz. Ülkemizde turizm bilincinin gelişimine katkı sağlamak, sektöre nitelikli insan gücü kazandırmak ve kültürel mirasımızı koruyarak gelecek kuşaklara aktarmak adına çalışmalar gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünün kurulmasının 2 Eylül 2020 tarihli Fakülte Kurulu toplantısında alınan bir karar olduğunu belirten Rektör Budak, “Bölümümüzle, ülkemizin benzersiz gastronomi kültürüne sahip çıkacak ve Anadolumuzun gastronomi hazinesine akademik tecrübemizi aktaracağız. Attığımız bu adım, aynı zamanda üniversite-kent bütünleşmesi açısından da son derece önemli. Hocalarımız, Çeşme’yi gastronomi turizminin cazibe merkezi haline getirmek amacıyla detaylı çalışmalar yürütüyor” dedi. Çeşme’de arazisinde bulunan uygulama mutfağını fakültenin kullanımına sunduğunu ifade eden Türk Halk Müziği sanatçısı Turgay Başyayla da, “İlerleyen zamanlarda gastronomi konusunda fakülte ile birlikte çeşitli projeler hazırlayacağız” ifadelerini kullandı.

Tam teşekküllü

Öte yandan Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi de, Karşıyaka’da poliklinik hizmeti vermeye başladı. Karşıyaka Suat Cemile Balcıoğlu Yerleşkesi’nde Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öncülüğünde kurulan Diş Polikliniği, Rektör Prof. Dr. Necdet Budak tarafından açıldı. Rektör Budak, “Dolgu, kanal tedavisi, diş çekimi, protez, çocuk hastada diş tedavisi, röntgen ve benzeri hizmetler veriliyor. Ege Üniversitesi markasının bilimsel potansiyelinden, gerek halkımızın en iyi şekilde faydalanacağına, gerekse akademisyen ve öğrencilerimizin uygulamalarıyla verimli bir şekilde istifade edeceğine inanıyorum” ifadesini kullandı.

Tüm bölümler akredite...

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde daha önce akredite olan Gazetecilik ile Radyo, Televizyon ve Sinema (RTS) bölümlerinin ardından, İletişim Eğitimi Değerlendirme Akreditasyon Kurumu (İLEDAK) tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Halkla İlişkiler ve Tanıtım ile Reklamcılık bölümleri de akredite oldu. EÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Takımcı, “Devlet arasında Ankara Üniversitesi ile birlikte tüm bölümleri akredite olan ikinci iletişim fakültesiyiz” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler