Geri Dön
EgeEge tarımı, tüm dünyaya açılacak

Ege tarımı, tüm dünyaya açılacak

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İzmir’de basın temsilcileri ile bir araya geldi.

Ege tarımı, tüm dünyaya açılacak

Kestelli, Borsa’nın 130. kuruluş yıldönümü çalışmaları, İzmir Tarım Teknoloji Merkezi (İTTM) ve Gastronomi Projesi hakkındaki güncel gelişmeleri aktardı. Kestelli, “Tarım, milyonlarca üretici ailemizin alın teri... Ayrıca sektörde ve bağlantılı alanlarda çalışan işçi, tüccar, sanayici, ihracatçı yüz binlerce girişimci ve emekçinin ekmek kapısı. Biz; tarımı tüm bunlardan çok daha önemli olarak, ülkemizin ekonomik bağımsızlığı ve kalkınması için en stratejik sektörlerden birisi olarak görüyoruz. Yeni konumumuzu da ‘Tarımın Servetini Dönüştürmek’ olarak belirledik. ‘Tarımın servetini dönüştürmek’ derken sadece ürünlerimizin ekonomik değerini ve temsil ettiğimiz üye firmaların finansal anlamdaki kazançlarını dönüştürmeyi kastetmiyoruz. Aynı zamanda, tarıma inanan ve emek veren tüm paydaşlarımızın yaşamını olumlu anlamda dönüştürmeyi ve geliştirmeyi hedefliyoruz. Çünkü, pandemi ve iklim krizi gibi küresel gelişmeler de tarım ve gıda sektörlerinin üretim ve tedarik süreçlerini yeniden şekillendiriyor” dedi. İTTM projesinden bahseden Kestelli, “Türk tarımının Silikon Vadisi olarak tanımlıyoruz. Türk tarımında, Silikon Vadisi’nin bilişim teknolojilerinde yarattığı büyük dönüşüme benzer bir etki yaratacağına inanıyoruz. Girişimci ve girişimci adaylarını davet ediyoruz” diye konuştu.

İzmir’e Gastronomi Merkezi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Borsası ile Ege Gastronomi projesi için işbirliği protokolü imzaladı. Ege’nin ulusal ve uluslararası gastronomi arenasında bir çekim merkezi olmasının hedeflendiği ve tarihi Borsa Sarayı’nda hayata geçirilecek projenin imza töreninde konuşan Başkan Tunç Soyer, “Ege’nin kadim tarım ve gıda kültürünü belgelediğimiz ve bu kültürün korunması için yeniden dünyayla paylaştığımız önemli bir merkez olacak. İzmir’in Cittaslow Metropol vizyonunu tamamlayacak, ilki Eylül 2022’de yapılacak Terra Madre Anadolu fuarımızın gelişimine eşlik edecek” dedi. İTB Başkanı Işınsu Kestelli de, “Ege Bölgesi’nin binlerce yıllık yaşam ve mutfak kültürü ile zengin tarımsal üretim desenini birbirine gerçek anlamda entegre ederek dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz” diye konuştu. Vali Yavuz Selim Köşger ise, “Bu topraklarda 8 bin 500 yıllık miras var. Bu kadim medeniyetlerin tortusu olan mutfağımızı evrensel hale getirmek ve turizmin hizmetine sunmak üzere yola çıkıyoruz. Hayırlı olsun” dedi.