Geri Dön

Ege Üniversitesi’nde cihaz geliştirme projesi

Ege Üniversitesi Merkezi Araştırma Test ve Analiz Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “Manyetik Rezonans Akciğer Görüntüleme” konferansı gerçekleştirildi.

Ege Üniversitesi’nde cihaz geliştirme projesi

Konferansı, Oxford Üniversitesi’nden ayrılıp TÜBİTAK’ın Tersine Beyin Göçü Programı ile Ege Üniversitesi’ne dönüş yapan Dr. Özkan Doğanay verdi. Akciğer hastalarına umut verici yeni bir medikal görüntüleme tekniği için Ege Üniversitesi’nde çalışmaların sürdüğünü ifade eden Doğanay, “TÜBİTAK 2232 projesi desteğiyle, piyasa değerleri 250 bin lira ve 1 milyon lira olan medikal cihaz ve yazılımlar geliştirilecek. Akciğer hastalıklarının erken teşhisi ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesinde kullanılacak” dedi.

Her yeri istila ettiler! Saros Körfezi kıyılarını uğur böcekleri istila ettiEdirne’nin Enez ve Keşan ilçesinin turistik sahil kesimi Saros Körfezi, son günlerde uğur böceklerinin istilasına uğradı. Yüz binlerce uğur böceği sahil boyunu istila ederken, zaman zaman ısırdıkları tatilcileri tedirgin etti. Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Mutlu Kılıç, böceklerin artışının temel nedeninin besin bolluğu olduğunu belirterek, "Böyle yağışların bol olduğu yıllarda da bu zararlılar bol oluyor. Dolayısıyla uğur böcekleri de bol bol beslendikleri için nüfusları normalin çok üzerinde artıyor, pik yapıyor. Bu yıl da uğur böcekleri sayısında bir artış var, pik değerlere ulaşmış durumda. Dolayısıyla nüfuslarında artışın temel sebebi bu besin bolluğu" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber