Geri Dön

Ege’nin ihracat şampiyonları...

Kılıç Deniz, su ürünlerinde ihracat şampiyonu oldu. Philsa, Türkiye’ye 182 milyon dolarlık döviz kazandırdı. Petkim, hem kimya hem de tüm sektörler kategorilerinde ödül aldı

Ege’nin ihracat şampiyonları...

Ege İhracatçı Birlikleri’nin düzenlediği İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde, Kılıç Deniz, Philsa Philip Morris ve Türkiye’nin ilk ve tek entegre petrokimya tesisi Petkim ödül aldı. Türkiye su ürünleri sektörünün öncü firmalarından biri olan Kılıç Deniz, 180 milyon dolarlık ihracat rakamıyla 2019 yılı Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller ihracat şampiyonu oldu. İhracat Direktörü Hilay Ağaoğlu, “İhracatta yükselen grafiğimizi sürdüreceğiz” dedi. Geçtiğimiz yıllarda da Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller ihracat şampiyonu olan Kılıç Deniz, geçen yıl 170 milyon dolarla birinciliği kazandığı rakamı 180 milyon dolara çıkardı.

İki dalda birden

Philsa Philip Morris de, 182 milyon dolarlık dışsatımla, sektöründe ikincilik ödülüne layık görüldü. Philsa Philip Morris /Sabancı İşletme Direktörü Antonio DeMarco, “90’lı yılların başında Torbalı’da kurulan fabrikamızdan, bugün Ortadoğu’dan Afrika’ya kadar 20’nin üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz” dedi.

Türkiye’nin ilk ve tek entegre petrokimya tesisi Petkim de, 622 milyon dolarlık rakamla hem kimya sektörü hem de tüm sektörler kategorilerinde Ege Bölgesi’nin en fazla ihracat yapan şirketi ödülünü aldı. SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı ve Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, yaklaşık 80 ülkeye petrokimya ürünü ihracatı gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bakan Süleyman Soylu'dan Sakarya'daki patlama ile ilgili açıklamaSakarya'da havai fişek taşıyan kamyonda patlama meydana geldi. Bölgeye çok sayıda ambulans ve itfaiye aracı sevk edildi. İçişleri Bakanlığı'ndan da patlamaya ilişkin son dakika açıklaması yapıldı. Öte yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bölgeye gitti. Bakan Soylu patlama bölgesinde yaptığı açıklamada, 'Hem bu konuyla ilgili, hem adli idari soruşturma devam ediyor. Bizim bu konuyla ilgili emniyet,mülkiye müfettişlerimiz biraz sonra alana intikal ederler. Savcılarımız zaten meseleyi araştırıyorlar' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber