Geri Dön

'Elektrik hattını yeraltına alın'

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “53 hektarlık bir alanın yanıp kül olduğu yangında can kaybı yaşanmaması en büyük tesellimizdir” dedi.

'Elektrik hattını yeraltına alın'

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, geçen hafta cumartesi günü meydana gelen ve 53 hektarlık alanın kül olmasına neden olan orman yangınını değerlendirdi, can kaybının olmamasının tesellileri olduğunu söyledi. Başkan Ergin, her şeye rağmen doğal yaşamın yıllar içinde yangının oluşturduğu zararı telafi edeceğini ve kendi kendini yenileyeceğini belirtti. Özellikle Hakkı Bey Yarımadası, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı alanlarının yangınlara karşı birinci derecede hassas bölgeler olduğunu vurgulayan Ergin, bu alanlarda geçmiş yıllarda da orman yangınları çıktığını hatırlattı.

‘Ranta teslim etmeyiz’

Geçmiş yıllarda özellikle şiddetli rüzgarların yaşandığı günlerde yine enerji nakil hatlarından kaynaklanan yangınların çıktığını ifade eden Başkan Ergin, şöyle konuştu: “Gelişmiş birçok ülkede elektrik dağıtım sistemi havai hatlar yerine yeraltı kabloları yapılmaktadır. Biz de belediye olarak tabiat parkı ve ormanlarımızın üzerinden geçen enerji nakil hatlarının toprak altına alınması konusunda acil olarak girişimlerde bulunduk ve bu konu çözüme kavuşana kadar da takipçisi olacağız.”

Ergin, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’ndaki binlerce ağaç ve yeşil dokunun yok olmasını, canlıların yaşamlarını yitirmesinin acısını yaşamaya devam edeceklerini kaydetti, “Asli görevimiz, ormanlarımızı, ağaçlarımızı ve onun içinde yaşayan binlerce canlıyı korumak ve bu alanın bir karışını bile aç gözlü rantçılara teslim etmemektir” diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber