Geri Dön

Elektrikten 38 milyonluk tasarruf

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Sürdürülebilir Enerji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Efe Biresselioğlu, enerji verimliliğini artırmak, yenilenebilir enerji yatırımı için uygun zemini oluşturmak ve 38 milyon liralık tasarruf sağlamak amacıyla harekete geçti, Avrupa’daki 5 ülkeden akademisyenlerle ‘Enchant’ adlı projeyi geliştirdi.

Elektrikten 38 milyonluk tasarruf

 İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ve Gediz Elektrik’in de ortak olarak yer aldığı proje, AB’den destek almaya hak kazandı. Projeyle karbon salınımının en az 1 milyon ton azaltılmasını ve hane halkının enerji tüketiminde yüzde 15 tasarruf sağlanmasını hedeflediklerini söyleyen Biresselioğlu, Konak, Karabağlar ve Bornova’da enerji tüketiminin fazla olduğunu vurguladı. Biresselioğlu, “Hanelerde yapılan yanlışları, en çok enerji kaybının hangi gerekçelerle olduğu gibi birçok konuda İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Gediz Elektrik ile beraber çalışarak reçete sunacağız. İzmir’de en az 2 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Bakan Soylu'dan 81 ilin valisiyle corona virüs toplantısıİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 81 ilin valisiyle yeni tip corona virüs (Covid-19) tedbirlerini ele aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber