Geri Dön
EgeEXPO’DA UMUT AKRABALARDA

EXPO’DA UMUT AKRABALARDA

İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, 2020 oylaması öncesinde elimizin güçlenmesi için önceliğin kan bağı olan ülkelerin BİE’ye üye yapılmasına verilmesini önerdi

EXPO’DA UMUT AKRABALARDA

İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, EXPO 2020’nin İzmir’de yapılması için BİE üyesi ülkelerin iknasına öncelik tanınması gerektiğini belirtti. BİE delegesi olmayan “akraba ülkelerin” üye yapılarak oylarının garantilenebileceğini söyledi.

Ayrı bir kampanya
İzmir’in EXPO 2020’ye adaylık sürecinde enerjinin BİE delegesi 157 ülkeye ulaşma ve oylarını alma üzerine yoğunlaşması gerektiğini her fırsatta dile getiren İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Türkiye’nin elinin güçlenmesi için bunların dışındaki ülkelerin de Uluslararası Sergiler Bürosu’na (BİE) üye yapılarak ayrı bir çalışma yürütülmesinin büyük avantaj getireceğine işaret etti. Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere “akraba ülkelerin” bu noktada büyük önem taşıdığını vurgulayan Demirtaş, bununla ilgili önerileri Cumhurbaşkanlığı ile paylaştıklarını kaydetti.

Oylar garantilensin
EXPO sürecinde İzmir’in oy almaya yönelik çalışmaları hızlandırması gerektiğini belirten Ekrem Demirtaş, “Üye yapamadığımız akraba ülkeler var. Dışişleri de geçen yıl uğraştı. Artık bunları üye yapmalı ve oylarını garantilemeliyiz. Ankara gündemi yoğun olduğu için arka planda kalabilir ancak bizim esas bunlar için çaba göstermemiz gerekiyor” diye konuştu.

Kan kardeşi ülkeler
Türk Cumhuriyetleri’nden Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan halihazırda BİE üyesi ülkeler. Bunun dışında Türkmenistan ve Kazakistan’ın da üye olması gerekiyor. Ayrıca dünyada Sincan Uygur Özerk Bölgesi, Altay, Balkar, Çuvaşistan, Dağıstan, Gagavuzya, Hakasya, Karaçay, Karakalpakistan, Nahcıvan, Tataristan, Tuva ve Yakutistan bulunuyor.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler