Geri Dön

Fabrikalar OSB’lere taşınacak

EBSO, Ankara’dan yerleşim alanları içinde kalan fabrikaların OSB’lere taşınması için özel teşvik istedi, Bakan Ergün yılbaşında teşviği getireceklerini söyledi

Fabrikalar OSB’lere taşınacak

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Meclis Başkanı Mehmet Tiryaki ve Meclis Başkanlık Divanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte yaptıkları ziyaretten hem net sonuçlar aldığını, hem de İzmir’i de yakından ilgilendiren, güncel makro konularda yeni düzenlemelerle ilgili bilgi sahibi olduklarını belirtti.
Ziyaretle, İzmir’in EXPO 2020’ye aday gösterilmesi nedeniyle Başbakan Erdoğan ve bakanlara teşekkür etme fırsatı bulduklarını dile getiren Yorgancılar, EBSO olarak, EXPO’ya üye ülkelerin işdünyasına yönelik yeni bir strateji izleyeceklerini vurguladı.

Teşviklere yeni düzen
Şehrin içinde kalan ya da tarım alanlarının üzerinde bulunan fabrikaların, OSB’lere taşınması konusunu önemsediklerini aktaran Yorgancılar, sözkonusu çalışmayla kentin düzenli hale geleceğini söyledi. Enden Yorgancılar, taleplerine Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün yeşil ışık yaktığını aktardı. Yorgancılar, Bakan’dan yılbaşında yeni bir sektörel teşvik sistemine geçileceği sinyali aldıklarını, Bakan’ın bu sistem içinde EBSO’nun talebine de yer vereceklerini belirttiğini dile getirdi.

İhtisas gümrükleri artıyor
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı hem TSE hem de ihtiyaç olan alanlarda ihtisas gümrüklerinin İzmir’de açılacağını belirtti.

Teşvikler yeniden
EBSO Heyeti teşviklerde Manisa’nın 3. Bölge’ye alınmasıyla İzmir’e haksızlık yapıldığını dile getirdi. Bakan Ergün, yıl sonuna kadar tamamlayacakları çalışmayla sektörel ve bölgesel teşviklerin öne çıkacağını, OSB’lere taşınacak fabrikalara teşvik vereceklerini bildirdi.

SİT’ler kaldırıldı
Heyet ziyareti sırasında, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’dan İzmir’i de ilgilendiren konularda önemli bilgiler aldı. Yıldırım, belediyelere 60 gün süre tanıdıklarına işaret ederek, “Bu süre içinde kendileri çözemezlerse Hükümet ve Bakanlık olarak bizler re’sen yapacağız. Doğal SİT’ler kaldırıldı, tarihi SİT alanlarıyla ilgili nihai karar Kültür ve Turizm Bakanı’nın başkanlık edeceği üst kurulda verilecek”dedi.

Irak'tan getirilen 17 Türk işçi Kütahya'da yurda yerleştirildiYeni tip corona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında işçi olarak çalıştıkları Irak'tan yurda getirilen biri kadın 17 Türk vatandaşı, Kütahya'daki Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) ait öğrenci yurduna yerleştirildi.
Sıkıntıdan evde tek başına tavla oynadıMuğla'da yeni tip corona virüs (Kovid-19) tedbirleri dolayısıyla evinden çıkamayan 65 yaşındaki Şadi Durmaz'ın sosyal medyada paylaşılan tek başına tavla oynadığı anları gösteren görüntü ilgi çekti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber