Geri Dön

“Farklı Adam”a SON veda

Enis Berki, giyimiyle, yaşam tarzıyla, hatta dostlukları ve aşkıyla çok farklı bir adamdı. Gençlik yıllarında benimsediği tarzını, dünya değişse de değiştirmedi. Farklılığını son ana kadar koruyarak, dünyada kendi izini bırakarak aramızdan ayrıldı

“Farklı Adam”a SON veda

Birçok insan, “Issız Adam”ın marşı haline gelen “Anlamazdın” şarkısını, filmden çok daha önce keşfetmişti. Şarkı ve film İzmir’de büyük aşklarıyla bilinen Enis Berki ve Ayla Dikmen’e dikkatleri çekmişti. İzmir’de Dikmen’le paylaştıkları evde yaşayan Enis Berki, İzmir’in Elvis Presley’i gibi ünlü bir tanıdık siması olsa da hiç röportaj vermemişti. Ne aşklarını, ne kendisini anlatmıştı. Issız Adam filmiyle birlikte “Anlamazdın” şarkısının her yerde duyulduğu günlerde tek şartla kabul etmişti röportaj isteğimizi...
Uzaktan kulağımıza gelen Anlamazdın’ı duyunca Berki isteğimizi kıramayıp nasıl tanıştıklarını gözleri dolarak şu sözlerle dillendirmişti:

Şarkı bizi anlatmıyor

“Biz 14 Nisan 1968’de İstanbul’da tanıştık. O tarihten sonra Ayla’yla plak, müzik çalışmaları için bir İstanbul’a bir Ankara’ya hep birlikte gittik geldik. İzmir’de yaşıyorduk ama bir ayağımız İstanbul’daydı. İstanbul’da çok güzel bir otel odamız vardı. Gittiğimizde hep orada kalırdık. Hep yanında olurdum, şarkıları birlikte seçerdik.
“Anlamazdın”dan çok önce başladı birlikteliğimiz. Yanlış hatırlamıyorsam 1976 senesinde yaptığı bir albümdeydi. Ta o zamandan yani 32 sene sonra şarkı yeniden dillerde.”
O günlerde ünlenen Anlamazdın’ın gerçek hikayesini de yine Berki’den dinlemiştik:
Bizimle bir ilgili bir hikayesi yok. Fikret Şeneş hanımefendinin sözlerini yazdığı bir şarkı. Ayla o zamanlar hep şarkı arardı. Kendisi söz beste yazmazdı ama çok araştırırdı. Bu da yabancı bir parçaydı. Fransızca olabilir. Ayla çok beğenmişti. Fikret hanım söz yazdı. Önce bir 45’liğin içinde çıktı. Ve o zaman adı “Sevilirken Bilmedin mi?” idi. Fakat biz konuşurken ben “Bu anlaşılmaz. Bunu ‘Anlamazdın’ yapalım” dedim. Ve o da aynı şeyi düşündüğünü söyledi. LP’de “Anlamazdın” diye çıktı. Peki ya film? Sevdiği kadınının sesinin anlam verdiği “Issız Adam” filmiyle ilgili Berki ne düşünüyordu?
“Arkadaşlar ‘Seyretme; kötü olursun’ dedi. Duygulanıyorum. DVD’sinin çıkmasını bekleyeceğim. Evimizde oturup izleyeceğim. Sinemada da duygulanırım diye korkuyorum. Bir de insanların beni öyle görüp yanlış şeyler düşünmesini de istemiyorum. Filmi izlemedim ama Selim İleri’nin bir programında ‘Anlamazdın’ ve Ayla Dikmen’in filmin üçüncü kişisi olduğunu söylediğini duydum. Hakan Eren, dinlesin diye Çağan Irmak’a vermiş ‘Anlamazdın’ı. Bence de Çağan Irmak çok anlamlı bir yerde kullandı. Bu yüzden de bu kadar tamamladılar birbirlerini. Elbette duygulanıyorum. Gurur duyuyorum onun şahsında. Keşke yaşasaydı da o görebilseydi demekten başka çare yok. Tabii bitti, öldü, geri gelmesi mümkün değil diye düşündüğünüzde de birden bir hüzün oluyor. Bugün olanlara da Allah’ın işi diyorum. Ne diyebilirim ki... Yukarısı... Yukarısı hesabı şaşırmaz. O bilir işini... Ama keşke hayatta olsaydı da o da görebilseydi...” “
Berki 1990’da yitirdiği Ayla Dikmen’le yaşadığı evde sürdürüyordu hayatını. Bugün yapılacak cenaze töreni ile çok sevdiği kadının yanına defnedilecek.

Anlamazdın

Sevilirken bilmedin mi?
Ben söylerken gülmedin mi?
Falımızda hasret var, ayrılık var demedim mi?
Anlamazdın anlamazdın,
Kadere de inanmazdın.
Hani sen acı veren kalpsizlerden olamazdın?
Dilerim ki mutlu ol sevgilim,
Ben olmasam bile hayat gülsün sana.
Günahım boynunda, ağlayan bir çift göz bıraktın arkanda.
Kalbim bomboş kaldı sanma,
Acılar geçer zamanla.
Aşka tövbe demem ben,
Görürsün sevince yeniden.
Anlamazdın anlamazdın,
Kadere de inanmazdın.
Hani sen acı veren kalpsizlerden olamazdın?
Dilerim ki mutlu ol sevgilim,
Ben olmasam bile hayat gülsün sana.
Günahım boynunda, ağlayan bir çift göz bıraktın arkanda.

Neden böyle giyiniyordu?

Enis Berki kendine özgü giyim tarzı ve seçtiği renklerle farklı bir insandı. Bu tarzın kendisini yansıttığını düşünüyor ve şöyle açıklıyordu bunu:
Ben eskiden beri böyleyim. Çocukluktan beri böyle. Giyimim, eşyalarım benim eskiden bu yana gelen hasletim diyebiliriz. Tutucuyum bu konuda. Ayla da böyle olmayı severdi.”
Enis Berki Ayla Dikmen’le son altı yıllarını geçirdikleri evde yaşıyordu. Eşyaların çoğunu birlikte seçmişler. Salondaki havuzu da birlikte düşünmüşler. İkisinin de güzel sanatlara, heykel ve resme ilgisi vardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber