Geri Dön

Gelecek kadınlarda

8 Mart Dünya Kadınlar Günü için İzmir il ve ilçe belediyelerinin hazırladıkları etkinlikler hem eğlendirecek hem de hak mücadelesi veren tüm kadınlar için farkındalık yaratacak

Gelecek kadınlarda

Onlar Karşıyaka’nın gözbebeği

Karşıyaka Belediyesi’nin Kadınlar Günü etkinlikleri hem eğlendirecek hem öğretecek. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında, yine Karşıyakamızın aydınlık kimliğine yakışır bir programa imza atıyoruz. Hak mücadelesi veren ve yaşamını emekle şekillendiren tüm kadınlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

8 Mart Programı şöyle:

Gondol Kafe-Restoran’da saat 19.30’da ‘Mikrop ile Kadınlar Matinesi’, Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde saat 20.00’de Soprano Zibelhan Dağdelen ve özel orkestrası ile Broadway müzikalleri, Çarşı Kültür Merkezi’nde Şef Çiğdem Sabuncuoğlu yönetiminde Türk Müziği Korosu “Kadın ve Atatürk” konseri, Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu’nda Karşıyaka Belediyesi THM ve TSM Koroları konseri, Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu’nda 9 Mart saat 14.00’te de Karşıyaka Belediyesi - SESKEM Kadınlar Matinesi Konseri.

Dünyada benzeri yok

Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili yayınladığı mesajda, “Dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkesinde bugünün ayrı bir anlam kazandığını belirtti.

Kadın medeniyet demek

Atatürk’ün, “Dünyada hiçbir milletin kadını ‘Ben Anadolu Kadınından fazla çalıştım. Milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu Kadını kadar emek verdim’ diyemez!” sözünü hatırlatan Bakıcı, “Kadınlarımız eğitim ve çalışma hayatı içerisinde ne kadar fazla yer alırsa, muasır medeniyetler seviyesine o kadar yaklaşırız” dedi..

Bir ömür şiddet tiyatro ile anlatıldı

Kadına yönelik şiddetin ele alındığı ‘Güle Dikeni Batar Mı?’ adlı ücretsiz tiyatro oyunu, Dokuz Eylül Mühendislik Oyuncuları (DEMO) tarafından Mühendislik Fakültesi Konferans Salonunda sergilendi. Oyunda bir kadının doğumundan öldürülmesine kadar geçen zaman anlatıldı.

Pekdaş: Sanata destek sürecek

Konak Belediyesi ile DESEM işbirliğinde Türkiye’nin önde gelen kadın yönetmenleri ve ilk filmleri 2-9 Mart tarihleri arasında İzmirli sinemaseverlerle buluşuyor, film gösterimleri ve panellere tüm İzmirliler ücretsiz olarak katılabiliyor. 12 kadın yönetmenin sinemaseverlerle buluştuğu etkinlikte yer alan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, “Bağımsız filmler toplumların gelişmesi için önemlidir. Bu anlamda ilkleri yapan yönetmenlere hele de onlar kadınsa daha çok destek vermek gerekiyor. ” dedi.

Kursiyerlerden özel sergi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamaları kapsamında Gaziemir Belediyesi, Kadın Çalışmaları isimli sergi düzenledi. Belediyenin resim kursuna katılan kursiyerler eserlerini Belediye Hizmet Binası’nın 2. katında beğeniye sundu. Kadın yaşantısı ve sorunlarının işlendiği eserlerin yer aldığı sergi 12 Mart’a kadar açık olacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber