Geri Dön
EgeGençlere TÜBİTAK onuru

Gençlere TÜBİTAK onuru

Buca Belediyesi Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri, 52. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın Türkiye finalinden dereceyle döndü

Gençlere TÜBİTAK onuru

Bucalı öğrencilerin akademik hayatlarındaki gelişimi için çalışmalarını sürdüren Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi, 52. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na katıldı. Fizik alanında hazırladıkları projeyle Türkiye finaline çıkan öğrenciler üçüncülük ödülü kazandı. Öğrenciler kazandıkları başarıyla üniversite sınavında ek katsayı almaya da hak kazandı. Ayrıca finalde dereceye girerek, TÜBİTAK tarafından uluslararası yarışmalara seçilme şanslarını devam ettirdi.

TÜBİTAK başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, zoom platformu üzerinden dereceye giren öğrenciler ve danışmanları ile bir araya geldi. Öğrencileri başarılarından dolayı tebrik eden Mandal, gençlerin sorularını cevaplayıp gelecek senelerde yapılacak yarışmalar için önerileri dinledi.
Merkez öğrencilerinden Asil Söylev ve Miraç İrtegün, öğretmenleri Meltem Gönülol Çelikoğlu danışmanlığında hazırladıkları “Lazer Benek Yöntemi ile Tavuk Etindeki Bozulmaların Temassız ve Tahribatsız Olarak Tespit Edilmesi” adlı projesi yarışmada değerlendirmeye alındı. Öğrencilerin projesi, İzmir bölge sergisinde fizik dalında birinci olarak Türkiye final yarışmasında sergilenen 23 fizik projesi arasına girdi.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler