Geri Dön
EgeGidilen değil gelinen yer

Gidilen değil gelinen yer

Belediye Başkanı Acar 2014 yılından bu yana 800 milyonluk yatırım gerçekleştirdiklerini, 2022 yılı bütçesinden de 200 milyon lira ayırdıklarını açıkladı. Sanayinin merkezi ilçenin, yerleşmek için de ilk tercihlerden biri olduğunu dile getirdi.

Gidilen değil gelinen yer

ONUR ÇAKIR MİLLİYET - Aliağa Belediyesi, zorlu geçen 2021 yılını projelerle geçirdi. 150 bin metrekare asfalt, 110 bin metrekare taş, 56 bin metrekare kaldırım işi, Güzelhisar Sosyal Tesisleri ve belediye ek hizmet binası yapıldı. Atatürk Stadı ve Helvacı Meydanı yenilendi. Onlarca sosyal donatı lalanı ve park vatansaşın hizmetine sunuldu. Tüm bu projelerin yanında 100 milyon bütçe ile hastane yapımına da başlandı.

Göreve geldiği 2014 yılından bu yana 800 milyon liralık yatırım gerçekleştirdiklerini anlatan Aliağa Belediye Başkanı MHP’li Serkan Acar, “İzmir’de MHP belediyeciliğinde tek temsilciyiz. Bu da bizde bir kat daha fazla sorumluluk oluşturuyor. Partimizin üretken belediyecilik anlayışını sergileme mesuliyetimiz de var. Belediyemiz her zaman yatırım içindedir. Projesiz yılımız yok. Aliağa’daki her eksiklik, okullarımızdaki eksiklik de camilerimizdeki eskilikler de bizim görev alanımıza girer! Mevzuatsal açıdan bir görev dağılımı vardır ama sorumluluk dağılımı yoktur. Biz de sorumluluk bilinciyle ister hastane ister başka bir kamu alanı olsun sonuna kadar hizmet üretmeye özen gösteririz” diye konuştu.

Bütçeyi beş kat artırdı

Milliyet Ege’den Onur Çakır’a yeni projelerini anlatan Başkan Acar, 2022 yılı bütçesinin yüzde 65’ini, yani yaklaşık 200 milyon lirayı yatırıma ayırdıklarını kaydetti. Planlama ve ihalelerimizi aralık ayı sonuna kadar bitirdiklerini ve 2022’ye girer girmez projelere başladıklarını ifade eden Başkan Acar, şöyle konuştu:

Aliağa gün geçtikçe değer kazanıyor. Hem yatırım, hem ikamet anlamında artık tercih edilen bir ilçeyiz. Bu da belediyemizin gelirlerini artırıyor. 2013 yılındaki faaliyet raporunda belediye geliri 57 milyon seviyesindeydi. BBütünşehir yasasıyla birlikte köyden mahalleye dönen yerlerin vergi muafiyeti söz konusu oldu. Pek çok sanayi kuruluşumuz da köy sınırlarında bulunuyor. Tüm bu etkenlerle vergi almadan 57 milyon geliri 280 milyon seviyesine ulaştırdık. Yılbaşında öngörümüz 276 milyondu yani yüzde 101’e yakın öngörümüzü tutturduk. Bu çok nadir görülen bir durumdur. Önümüzdeki yıl bu rakamı 372 milyon olarak öngördük, bunu da yüzde 110’larda gerçekleştirebileceğimizi öngörüyoruz. Aliağa geliştikçe geliri de artmaya devam edecek.”

Gidilen değil gelinen yer

Otogarı biz yapabiliriz

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yetki alanına giren yatırım ve hizmetleri yapmaya hazır olduklarını da dile getiren Acar, “Örneğin otogar ve kanalizasyon gibi projeler Büyükşehir’in alanına giriyor. Şu an orogara ihtiyacımız var ve ‘Neden Büyükşehir sorumluluklarını yapmıyor’ diye yüklenmek istemiyoruz, yetki istiyoruz. Biz bunu daha önce Büyükşehir meclisinde de dile getirdik hatta tramvay yapmaya niyetimizin olduğunu da söyledik. Kendileri bu konularda yetki sahibi olduğunu otoparkı falan yapacaklarını söylediler. Tabi 30 ilçe arasında sıra bize ne zaman gelir ne zaman yaparlar bilemiyorum. Büyükşehir’e illa yapın diye bir baskımız, beklentimiz söz konusu değil sadece önümüzün açılmasını istiyoruz” dedi. 

2018 yılından bu yana Büyükşehir’in katkısı olmadan asfaltlama yaptıklarını sözlerine ekleyen Acar, “Özel bir yatımcıya yer verdik biz de tedarik anlaşması yaparak asfaltımızı alıyoruz. Biz asfaltın hammaddesi bitümü TÜPRAŞ’tan tedarik ediyoruz. Bitüm dışındaki hammaddeleri yatırımcı yapıp, bir de işçilik yapıyor, belediye olarak yaptığımız anlaşmayla daha ucuza alıyoruz piyasa koşullarına göre. 2018’den beri asfaltımızı kendimiz yapıyoruz. 2021’de 50 milyon liralık asfalt yaptık. Büyükşehir’in bu konuda katkısı olmadı. Göreve geldiğimiz günden bu yana toplamda yatırım miktarımız yaklaşık 800 milyon. Şu an Aliağa’da 1 milyon 300 bin metrekare yol var bunun yaklaşık 800 bin metrekaresinde emeğimiz var” diye konuştu.

Hedefim hizmet

“Bir sonraki dönem tekrar aday olmayı düşünüyor musunuz” sorusunu da yanıtlayan Acar, “Bizim aday olup olmayacağımız konusunda karar mercileri bellidir. Biz her koşulda milletimize hizmet etmek isteriz. Bizim gönlümüzde memlekete hizmet etmekten başka şey yoktur” dedi. 

İzmir’in kuzeyine nefes aldıracak

Yapımı devam eden Macera ve Doğa Park projesini yerinde anlatan Belediye Başkanı Serkan Acar, İzmir’e gidilen değil İzmir’den gelinen bir kent inşa etmek için çalıştıklarını belirtti. Paintball alanı, restoran, kafeterya, emekliler lokali, mesire alanı, sanatsal faaliyet alanları, spor alanları, yürüyüş alanlarıyla güzel bir proje ortaya çıkacağını dile getiren Acar, “Hem kuzey İzmir’deki birtakım eksikleri göz önüne aldık hem de halkımızın rahatça nefes alacağı bir yaşam alan yaratmak istedik. Ağustos ayına bitireceğimizi öngörüyorum” dedi.

En değerli proje

Aliağa’da yapımı devam Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi’ne yönelik bilgi veren Belediye Başkanı Serkan Acar, “Hastanenin kaba inşaatını mart ayında bitirip Dokuz Eylül Üniversitesine teslim edeceğiz. Hastane projesinde siyaseten ne getirir ne götürür hesabı yapmadık. Aliağa’ya istihdam sağlayacak, bin 500 civarı personeli olacak. Sağlık turizmini destekleyecek sağlık anlamında önemli bir yatırım” ifadelerini kullandı.

Köyler boş kalmasın

Merkeze yapılan yatırımların köylere de yapıldığını aktaran Belediye Başkanı Serkan Acar, “Bizim 19 köyümüz var. Köylerdeki yaşam standartlarını artırmayı hedefliyoruz. Şehir merkezine göçün önüne geçebilmeyi hedefliyoruz. Fidan destekleri yapıyoruz. Koyun üretim çiftliği kuruyoruz. Burada damızlık koyun üretimi yapılacak. 5 bin koyunluk bir proje, ilk etapta bin 500 hayvanla başlayacağız. Cins koyunlar yetiştirerek üreticimize destek vereceğiz. Bu koyunlar hibe de olabilir, köylerimizdeki koşullara bakarak projenin bir sonraki aşamasını tasarlayacağız” dedi.