Geri Dön
EgeGüvercin, 24. kez Ada’da kanatlandı

Güvercin, 24. kez Ada’da kanatlandı

Aydın Büyükşehir, Kuşadası Belediyesi ile KUSAV işbirliğinde düzenlenen Altın Güvercin Beste Yarışması başladı. Başkan Ömer Günel, “Uluslararası boyuta taşımak istiyoruz” dedi

Güvercin, 24. kez Ada’da kanatlandı

Aydın Büyükşehir, Kuşadası Belediyesi ile Kuşadası Altın Güvercin Kültür, Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) işbirliğinde düzenlenen 24. Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması heyecanı, Güvercinada’nın tarihi iç kalesinde düzenlenen basın toplantısıyla başladı. Toplantıya; CHP Parti Meclisi Üyesi ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Evrim Karakoz, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, KUSAV Başkanı Levent Köylü, Altın Güvercin Koordinatörü Ali Rıza Türker ve yarışmanın altın sponsoru olan Eviz Yapı’dan Şakir Eviz katıldı.

KUSAV ödülü Duru’ya

KUSAV Başkanı Levent Köylü, 12 Eylül’e kadar devam edecek yarışmanın bir hafta süreceğini belirtti, “Yarışmanın en önemli etkinliklerinden birisi şüphesiz ki sevgili Okan Bayülgen tarafından hazırlanan ‘Bir Notanın Hikayesi’ adlı belgesel olacak. Altın Güvercin’in tarihini konu alan belgeselin prömiyeri bugün gerçekleşecek. Belgesel 9 ve 10 Eylül günlerinde tekrar Kervansaray’da izleyiciyle buluşacak. 11 Eylül’de Zeynep Bastık’ın Amfi Tiyatro’da sahne alacağı konserle sürecek. 12 Eylül’de Nükhet Duru ile son bulacak. Yarışmamız kapsamında verilen KUSAV Onur Ödülü bu yıl sevgili Nükhet Duru’ya takdim edilecek” dedi.

Halk oylaması başladı

Başkan Ömer Günel de, Altın Güvercin’in halen Türkiye’nin ilk ve tek pop müzik beste yarışması olma özelliğini koruduğuna dikkat çekti, “Altın Güvercin Beste Yarışması, sadece bir yarışma değil. Kuşadası ismiyle birlikte Türkiye’ye mal olmuş bir sanat etkinliğidir” diye konuştu. Günel, teknolojik gelişmelere bağlı olarak yarışmaya dijital oylamayı eklediklerini ve halk jürisi işlevi gören bu uygulamanın yarışmanın güvenilirliğini ve itibarını artırdığını söyledi.

İlk kez 1986 yılında düzenlenen Altın Güvercin Beste Yarışması’nın dönemin Belediye Başkanı Engin Berberoğlu’nun iradesiyle Ali Rıza Türker tarafından organize edildiğini ifade eden Günel, “Kendisi halen bizim için yarışmanın koordinatörlüğünü ve danışmanlığını yürütmektedir. Bu yarışmanın dününü ve bugününü bilen bir büyüğümüz olarak büyük emekleri var” dedi.

Hedef uluslararası müzik yarışması

Altın Güvercin’i Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun önerisiyle uluslararası pop müzik beste yarışması haline getirmek istediklerini vurgulayan Günel, “Sayın Özlem Çerçioğlu her zaman olduğu gibi beste yarışmamızın hayata geçmesi için yaptığımız tüm çalışmalarımızda yanımızda oldu. Siyasetçinin iradesine, ruh haline, kişilik durumuna bağlı olmaktan çıkarak her yıl aralıksız yapılmasının zorunlu olduğu bir yarışma olması gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’ye örnek oldular

Belediye Başkanı Günel, müzikle anılan bir kent olmayı arzu ettiklerini söyledi, “Sokakta müzik formatı ile sanatı sokağa taşımanın, tüm kesimlere ulaştırabilmenin çalışmalarını yürütüyoruz” vurgusunu yaptı. Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Evrim Karakoz, Büyükşehir ve Kuşadası Belediyesi’nin sosyal belediyecilik anlamında da tüm Türkiye’ye örnek olduklarını dile getirdi.

İş insanlarına çağrı

Toplantıda konuşan yarışmanın altın sponsoru Eviz Yapı’dan Şakir Eviz de, Kuşadası’nın kültür sanat ve spor alanında hak ettiği yere ulaşabilmesi için iş insanlarının destek vermesi gerektiğini belirtti. Ali Rıza Türker ise “Ömer Günel’in başkan olduktan sonra Altın Güvercin’e verdiği önem yarışmanın uzun yıllar boyunca yaşamasını sağlayacak” dedi.