Geri Dön
EgeHaksız rekabet bitti

Haksız rekabet bitti

Kapanma günlerinde zincir marketlerde gıda dışı ürünlerin satışı yasaklandı. İESOB Başkanı Mutlu, uzun süredir talep ettikleri kararın çıkmasıyla sosyal adaletin sağlandığını belirtti

Haksız rekabet bitti

İçişleri Bakanlığı’nın son genelgesiyle AVM’lerde, büyük marketlerde ve sokak aralarına kadar giren zincir market şubelerinde; sokağa çıkma yasağı olan günlerde temel gıda ürünleri dışında ürün satışı yapılamayacak.

Kararla, yasak günlerinde dükkanları kapalı olan esnafa karşı haksız rekabetin önlendiğini belirten İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, “İşimizi kaybetme pahasına toplum sağlığı için üzerimize düşen ödevleri yerine getiriyoruz ancak alınan tedbirlerin adaletli uygulanması da sosyal huzurun ve barışın sağlanması açısından önemliydi. Alınan önlemler ve önlemlerin getirdiği yükler, toplum katmanlarına bu şekilde eşit olarak paylaştırılmalı” dedi.

Sesimiz duyuldu

Tam kapanma ve sokağa çıkma kısıtlaması sırasında vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılaması için bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcıların 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterdiğini belirten Mutlu, “Diğer meslek kolları işyerlerini zorunlu kapatırken, sadece pazar günü kapatan zincir ve süper marketlerin raflarında; ayakkabı, züccaciye, dekorasyon, kırtasiye ürünleri gibi ihtiyaç dışı ürünler de satılabiliyordu. Yasaklı günlerde üyelerimiz faaliyet gösteremezken, büyük marketlerde ve şubelerinde temel ihtiyaç dışı ürünlerin satışı sosyal adaleti zedeliyordu” diye konuştu.

İESOB’un bu konuda yaşanan sıkıntıları her platformda dile getirdiğini sözlerine ekleyen Mutlu, “Ankara’da yoğun temaslarda bulunduk. Hükümetimizin, yaptığımız çalışmalara ve taleplerimize duyarsız kalmaması, ayrıca gereken önlemleri kısa sürede hayata geçirmesi de sevindirici oldu” ifadelerini kullandı.

Hangi ürünler satılacak?

Temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç kozmetik ürünleri satılabilecek. Elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye vb. ürünler de satılamayacak.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler