Geri Dön
EgeHayallerinin peşinden koşuyorlar

Hayallerinin peşinden koşuyorlar

İzmir Güzelbahçe Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’nin FRC takımı ‘4th Dimension’ başarılarına başarı katmak için çalışmayı sürdürüyor

Hayallerinin peşinden koşuyorlar

Her yıl FIRST (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) Vakfı tarafından düzenlenen FIRST Robotic Competition (FRC) adlı yarışmaya dünyanın dört bir tarafından binlerce takım katılıyor. Fen ve teknolojinin titizliğini sanatın estetiği ve sporun heyecanıyla birleştiren bu robotik yarışması öğrencilerin kişisel gelişimine de önemli katkılar sağlıyor.

İzmir Güzelbahçe Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri tarafından 2016 yılında kurulan “4th Dimension” takımı ise Ege Bölgesi’nin ilk FRC takımı olarak büyük başarılara imza atıyor.

‘Rookie’ ödülü

Kurulduğu ilk yıl ‘II. Turkish Robotics Off Season’ yarışmasında ‘Excellence in Engineering’ ödülünü; 2017 yılında San Francisco bölge yarışmasında ‘Highest Rookie Seed’ ve kategorinin en büyük ödülü olan ‘Rookie All Star’ ödülünü; tüm dünyadan finallere kalan 400 takımın katıldığı Houston’daki dünya şampiyonasında ‘Rookie Inspiration’ ödülünü kazanan 4th Dimension üyeleri hayallerinin peşinde koşmaya devam ediyor.

4th Dimension, 2017 yılında İstanbul’da düzenlenen III. Turkish Robotics Off-Season yarışmasında yarışmanın en prestijli ödülü olan ‘Chairman’s Award’ ödülünü kazandı. 4th Dimension, henüz ikinci yılında bu büyük ödülü alan ilk takım olma unvanını da elde etti. 4th Dimension takımı üyeleri, sadece robot performasıyla değil, aynı zamanda sosyal sorumluluk projeleriyle de dikkat çekiyor. Başarmak için öğrenen, öğrenmek için araştıran ve öğrendiklerini paylaşmak için yaşayan liseli öğrenciler, çeşitli okullara giderek öğrendiklerini akranlarına veya kardeşlerine anlatıyor, seminerler veriyor.

İkincisi Nisan’da

Ezberden uzak, neyin nasıl ve neden olduğunu sorgulayarak öğrenme hedefiyle yaşayan, bu perspektifte ulusal ve uluslararası uygulamaları takip eden 4th Dimension üyeleri, toplumda bu konuda önderlik eden bilim ve iş insanlarını buluşturan organizasyonlar da düzenliyor. Bu doğrultuda İzmir’de ‘STEAM DAYS’ toplantıları organize eden 4th Dimension’ın ilk konukları Engin Deniz Eriş, Banu Güsar, Gizem Şahan, Değer Eren Sırdaş, Murat Girgin, Elit Beyza Baş ve Hakan Özçelik’ti. 10 Şubat’ta yapılan toplantıya yaklaşık 150 kişi katıldı. İlgi nedeniyle bu toplantının ikincisinin Nisan ayında yapılması planlanıyor.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler