Geri Dön
EgeHayat armağanı

Hayat armağanı

Turgutlu’da yaşayan Aysun Acardal ile İzmir’de yaşayan Zülfikar Akmermer, karaciğer yetmezliği tanısı konulan babalarına organlarını bağışladı, ikinci bir hayata ‘merhaba’ demelerini sağladı

Hayat armağanı

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde yaşayan ailesine ‘Bana bir şey olursa organlarımı bağışlayın’ diyerek vasiyette bulunsn Aysun Acardal (27) karaciğer yetmezliği tanısı konan babası Mustafa Acardal’a (68) canlı donör oldu. 4 çocuğu ve 2 torunu bulunan, oto elektrikçisi Mustafa Acardal, geçen 16 Aralık’ta eşi Ülker Acardal’ı akciğer kanserinden kaybetti, yaşadığı acının ardından hastalandı. Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi’nde tetkikleri yapılan ve kriptojenik karaciğer yetmezliği tanısı konulan Acardal, nakil kararı alınması üzerine İzmir Kent Hastanesi’ne başvurdu. Acil nakil gereken Acardal’a ilk gönüllü donör, en küçük kızı Aysun oldu. Yapılan tetkikler sonucunda genç kız tam uyumlu bulundu ve bir süre önce Doç. Dr. Murat Kılıç başkanlığında, Opr. Dr. Cahit Yılmaz, Opr. Dr. Kamil Kılıç, Opr. Dr. Rasim Farajov, Opr. Dr. Zaza Iakobadze, koordinatör Gülay Aksu’dan oluşan ekip tarafından nakil gerçekleştirildi. Baba ve kız sağlığına kavuşarak taburcu oldu. Aysun Acardal, “Hiç korkmadım, tedirgin olmadım, severek yaptım. Organımı verdiğim kişi babam, bundan ayrıcalıklı bir hediye olamaz” dedi. Kızından nakledilen karaciğer parçasıyla ikinci hayata başlayan baba Acardal da, “Kızım bana donör oldu. Allah herkese böyle evlat versin. Eskisinden iyiyim” diye konuştu.

Bornova’da yaşayan siroz nedeniyle karaciğer yetmezliği çeken Mehmet Akmermer’e de oğlu Zülfikat Akmermer şifa oldu. Akmermer, oğlundan alınan karaciğer dokusunun nakliyle yeniden sağlığına kavuştu. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi gören Ahmermer’e kadavradan uygun karaciğer bulunamayınca sağlık durumu kötüleşmeye başladı.

Oğlu umudu oldu

Babasının durumuna çok üzülen oğlu Zülfikar da (28) organ bağışında bulunmak istedi. Babasıyla kan grubu aynı olan Akmermer’in yapılan tetkiklerinde nakil için bir engelinin olmadığı belirlendi. Başarılı bir operasyonun ardından baba ve oğul sağlıklarına kavuştu. Baba Akmermer, oğlu sayesinde ikinci bir hayata ‘merhaba’ dediğini söyledi, “Oğlumun böyle bir şey yapacağı hiç aklıma gelmezdi. Acayip bir duygu, kelimelerle anlatamam. Benim için en büyük Babalar Günü hediyesi” dedi. Zülfikar Akmermer ise yıllardır babasının yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle ailecek çok zor günler yaşadıklarını ifade etti, “Babamın ikinciye de ihtiyacı olsa yine organımı veririm” diye konuştu.

Aysun Acardal, öldükten sonra yapılmasını istediği şeyi hayattayken, Babalar Günü öncesinde gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler