Geri Dön
EgeHedef sıfır karbon

Hedef sıfır karbon

Balıkesir’de, İklim ve Enerji İçin Küresel Belediye Başkanları Sözleşmesi’ne imza atan Başkan Yücel Yılmaz, “Mücadelede herkese örnek olacağız” dedi

Hedef sıfır karbon

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, ‘İklim ve Enerji İçin Küresel Belediye Başkanları Sözleşmesi’ni imzaladı. Hedef, 2030’a kadar sera gazı salınımını yüzde 40 düşürmek, 2050’ye kadar ise karbonsuz bir kent oluşturmak.

Büyükşehir bu kapsamda BM başta olmak üzere birçok paydaşla birlikte strateji planlarını hazırlamaya başladı. Ayrıca Silikon Vadisi’nde özellikle yenilenebilir enerji ve akıllı şehirler alanında proje ve çalışmalar yürüten şirketlerle görüşmeler de yapıyor. Yerel İklim Planı’nı tamamlamak üzere olduklarını belirten Başkan Yılmaz, belediye olarak yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili yatırımları teşvik edeceklerini söyledi. İklim değişikliğine neden olan sera gazı salınımlarının yüzde 75’inden sorumlu olan kentlerin aynı zamanda bu değişikliğin olumsuz etkilerini en çok hisseden yerleşim yerleri olduğunu vurgulayan Başkan Yılmaz, “İklim değişikliği ile mücadelede öncü şehirlerden biri olma gayreti içerisindeyiz. Herkese örnek olmayı hedefliyoruz” dedi.

Otogarlar tek tek yenileniyor

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın talimatıyla ilçelerde atıl durumda bulunan otogarlar yenileniyor. Susurluk, Edremit, Altınova ve Erdek’ten sonra Manyas’taki mevcut otogarın işlevini yitirmesi üzerine harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, kısa sürede baştan aşağıya yenileyerek bölgeye daha güvenli, konforlu ve modern bir toplu taşıma merkezi kazandırdı. Ayda 25 bin vatandaşa hizmet veren Manyas Toplu Taşıma Merkezi’nin açılışını yapan Başkan Yılmaz, “Büyükşehir Belediyesi olarak her yerdeyiz” diye konuştu.