Geri Dön
Ege'Her branşta iddialıyız ilk hedefimiz futbol'

'Her branşta iddialıyız ilk hedefimiz futbol'

3.5 yıldır kulübün birçok sorununu başarıyla çözen, en önemli sıkıntılardan biri olan yabancı futbolcu alacaklarını bir bir kapatarak FIFA’dan gelebilecek puan silme ve küme düşürme cezalarını engelleyen Karşıyaka Başkanı Turgay Büyükkarcı, samimi açıklamalarda bulundu, “Kulübün üzerinde 5 yıldır kambur gibi duran transfer yasağını kaldırmak için çalışmaları yoğunlaştırdık, taraftarlarımız ile soruna çözüm için tek yumruk olduk. Yeni dönemde tek rotamız futbol” dedi

'Her branşta iddialıyız ilk hedefimiz futbol'

MİLLİYET İZMİR TFF 1. Lig’de mücadele ettiği 2016 yılından bu yana eski futbolcu, teknik adam ve kulüp çalışanına borçlar nedeniyle transfer yapamayan Karşıyaka kolları sıvadı. Spor Müdürümüz Mehmet Demirtaş ve yazarımız Fatih Tanfer’e açıklamalarda bulunan Kulüp Başkanı Turgay Büyükkarcı, sorunu çözmek için çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını, yeşil kırmızılı taraftarların da kampanya başlatarak tek vücutla sıkıntıyı çözmede kararlılığın gösterildiğini belirtti. Büyükkarcı, “Yönetim olarak kulübümüze yeni tesisler kazandırmaya çalışırken artık engel koyacak değil, onları kaldırmaya destek verecek kurum, kuruluş ve insanlara ihtiyacımız var. Basketbolda ve diğer branşlarda başarı ortada. Sıra geldi futbola. Bıçak kemiğe dayandı” dedi

Tüm mesaisini harcıyor...

3.5 yıldır kulübün birçok sorununu başarıyla çözen, en önemli sıkıntılardan yabancı futbolcu alacaklarını bir bir kapatarak FIFA’dan gelebilecek puan silme ve küme düşürme cezalarını engelleyen Büyükkarcı, şimdi de kulübün üzerindeki büyük bir kamburu daha kaldırmak için tüm mesaisini harcamaya başladı. Taraftarların öncülük ettiği kampanya ile eski futbolcu Igor Duric dosyasını 2020'de kapatan Karşıyaka’ya yine taraftarlarından destek geldi. Kalbi yeşil-kırmızı sevgiyle atan taraftarlar, transfer yasağını kaldırmak için yönetimden 3 yıllık futbol kombinelerini satışa çıkarmasını talep etti.

Birçok branşta başarı geldi

Basketbolda antrenörlük koltuğuna kulüp tarihinin efsanelerinden Ufuk Sarıca’yı getirerek hem ING Basketbol Süper Ligi’nde hem de Avrupa’da harikalar yaratan, voleybol şubesinde kazandığı maçlarla göz dolduran, altyapısından yetiştirdiği binlerce genç ile Türk sporunun lokomotiflerinden biri olan Karşıyaka Başkanı Büyükkarcı, Milliyet Ege Spor Servisi’ne samimi açıklamalarda bulundu. 3.5 yıl önce kulübün başına geçtiklerinde tesislerde içilecek su bile bulamadıklarını belirten Büyükkarcı, "Taraftarımız kulübümüzün çok daha iyi yerlere getirmek, ayrışmalara son vermek ve camiamızın bütünlüğünü sağlamak adına bir kez daha elinden gelen her şeyi yapacağını herkese gösterdi. Biz de kulüp olarak daha önce olmadığımız kadar kararlıyız. Taraftarlarımızın sesine kulak vererek en kısa zamanda futbol kombinelerini satışa çıkaracağız. Taraftarlarımızın her zamanki desteğinin yanısıra; belediyelerimiz, işadamlarımız, esnafımız ve diğer tüm Karşıyakalıların gayretiyle hedefimize doğru emin adımlarla yürüyeceğiz. Transfer yasağının kaldırılması ile ilgili görüşmekte olduğumuz eski sporcularımıza ve avukatlarına gösterdikleri olumlu ve çözüm odaklı yaklaşımları için teşekkür ediyoruz” dedi.

"Tek hedefimiz var, futbol"

Zorlukların farkında olarak ateşten gömlek giydiklerini belirten Büyükkarcı, “Futbolcu, sigorta, elektrik, vergi, personel, telefon ve firma borçları ortadaydı. Devraldığımız tablo bu şekildeydi. Bugüne kadar iyi niyet ve samimiyetle yoğun çalışma dönemi geçirdik. Sorunların ortadan kaldırılması için uğraşırken ne yazık ki futbolda da başarıyı bir türlü yakalayamadık. Ancak basketbol, voleybol, yelken ve eskrim branşlarımızda gençlerimizin başarısı ortada. Yeni dönemde tek hedefimiz futbol olacak. Futbol aklı ile Karşıyaka'nın değerine değer katacak teknik adamlarla temas halindeyiz. Tecrübesiyle üst liglere yürüyeceğimiz bu ismi, kurul sonrası açıklamayı planlıyoruz” diye konuştu.

"Futbolda yönetici sorunu var!"

Türk futbolunun birinci sorununun yönetici olduğunu belirten Büyükkarcı, "Bir kulübün oyun kültürü olur. Altyapı da ona göre hareket eder. Öncelikle oyun kültürümüzün olması lazım. Türk futbolunda esas tartışılacak konu, başkan ve yöneticiler. Ne yaptığını bilen, planı olan, başlaması ve sonuçlandırması olan bir yönetim başarılı olur. Başkanlar ve yöneticiler takım yapmak, oyunculara ve teknik direktöre etki etmek, sahaya kendi kadrolarını çıkarmak istiyor. Futbolda yöneticilik zengin ve paralı insanların meşhur olma platformu haline geldi. Gelinen noktada futbolun durumu ortada. Oysa, futbol yapılanmamızdan beklenen, var olan sorunlara palyatif çözümler bulmaktan ziyade, futbol yapımızın sağlığını bozan ortam ve koşulları ortadan kaldırmaktır. Futbolumuzun rekabetçi dengesini doğal dinamiklerle yükseltip kaliteyi artırmaktır. Dengede rekabeti maksimize, haksız rekabeti minimize eden bir futbol ortamını sağlamaktır. Sadece yakın geleceği değil, uzun vadeli gelişimi sağlayacak politika ve stratejiler oluşturmaktır. Türk futbolunda günü kurtaran, palyatif çözümler öneren bir yapı yerine, rekabeti daha da artıracak, futbol kalitesini yükseltecek, Türk futbolunu iktisadi-mali ve sportif olarak Avrupa’da daha ilerilere taşıyacak bir yapıya geçmek zorundayız. Bunun yolu da, eski yapıyı sürekli modifiye etmek yerine, radikal bir değişimle eski statüyü ortadan kaldırıp kulüplerin egemen olduğu, günün gereklerine uygun yapıyı tesis etmekten geçiyor" diye konuştu.

"Yapılanma şirketi zorluyor"

Büyükkarcı, "Türk futbolunun bugünkü genel yapılanması, dernek şeklindeki kulüplerde 'aidiyet', Borsa İstanbul’da ise 'mülkiyet' kökenli yapıda yoluna devam ediyor. Bu yapı görüldü ki, Türk futbolunu sportif anlamda daha ilerilere taşıma yeteneğine sahip değil. Ne yazık ki, 'kol kırılır, yen içinde kalır' felsefesiyle hareket edip 'ibra müessesesini' doğru çalıştırmıyoruz. Yani, giderek parasallaşıp ticarileşen ve endüstriyel karaktere bürünen futbola bugünkü dernek-kulüp yönetsel yapısı dar geliyor. Bu yapıyı günün koşullarına göre şekillendirmeli ve yeniden düzenlemeliyiz" şeklinde konuştu.

"Holding desteği değerli"

Büyükkarcı, "3.5 yıldır yürüttüğüm başkanlık görevimde sevinçlerin, başarıların, övgülerin yanında üzüntüler, başarısızlıklar ve eleştiriler de yaşadım. İyi zamanlardaki duygularım, işler sıkıntılı gittiğinde hissettiklerimi hep unutturdu. Kulübe adım attığım ilk günden itibaren hep hizmet etmeyi ve yapmış olduğum hizmetlerle Türkiye'deki tüm kulüplerden daha fazla armasına aşık ve en bilinçli camiasının beklentilerini karşılamayı, onların takdirini kazanmayı kendime amaç edindim. Bu amaç uğruna ben ve yönetimdeki arkadaşlarım hem kulüp menfaatine yönelik kararlar almayı hem de şeffaf hesap verebilmeyi ilke edindik. Kongre sürecine giriyoruz. Bizler de öncelikle taraftarımız, sonra da camiamız ve başta genel kurullarımıza yeni dönemdeki icraatlarımızı, projelerimizi anlatmak için sabırsızlanıyoruz. 109 yaşındaki kulübün en büyük destekçisi Yaşar Holding. Geçtiğimiz günler Yönetim Kurulu Başkan vekilleri Feyhan Yaşar ve İdil Yiğitbaşı, Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın da bulunduğu ziyarette bir araya geldik. Kulübün genel durumu ve gelecek planlarıyla ilgili görüşme yaptık. Stat konusunu ve futbolda neler yapabileceğimizi konuştuk. Futboldaki durumu ilk ağızdan anlattık. Kendileriyle bu süreçte sürekli dirsek temasında olacağız. Futbolda, aynı baskebolda yaptığımız gibi bir yapılanma peşindeyiz. Feyhan Hanım, İdil Hanım ve Cemil Bey bizimle yakından ilgilendi. Bir çalışma yapacağız. Futbolda taraftarın, 'Kombine al, kulübüne destek ol' kampanyasını onlar da takdir etti. Kulübün dertlerinin çözümcüsü olmak için her zaman çalışıyoruz. Her zaman destek vereceklerini söylediler.

Yaşar grubuna şahsım ve kulübüm adına minnettarım" dedi.

"Taraftar güce güç katacak"

Başkan Büyükkarcı, şirketleşmenin uzun vadede Karşıyaka için ciddi yarar sağlayacağını düşündüğünü belirtti. Yeşil kırmızılı camiayı zora sokmak yerine kulübe nefes aldırmak istediklerine vurgu yapan Büyükkarcı, taraftarların içine sinmeyen tüm hareketlerden de uzak duracaklarını belirtti, "Güvenlik hizmetinden elektrik, su faturasına, saha bakımından aşçısına kadar her alanda ciddi harcama söz konusu. Futbol şubemizin şirketleşmesi, Karşıyakamıza güzel geri dönüş sağlayacak. Tek amacımız armamızı en üstlere taşıyıp tüm Karşıyaka’yı gururla temsil etmek. Bu doğrultuda taraftarımız transfer yasağını kaldırmak için kampanya hazırlığına girmesi önemli. Taraftarlarımızın 2 yıllık kombine talebi var. Para toplayıp destek olmak istiyorlar. Organize edildiğinde Karşıyaka, hem maddi hem de manevi desteği ardına alarak gücüne güç katacak" diye konuştu.

”Stadımıza kavuşacağız”

”Elmanın kurdu içinde” diye konuşan Büyükkarcı, “İşte bizim durumumuzu da bu söz özetler nitelikte. Yıllardır stadımıza kavuşmayı bekliyoruz. Sürekli engeller ile karşı karşıya bırakıldık. Ancak büyük yol aldık. Geçtiğimiz haftalar AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, bizi ziyaret etti. Dağ, İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ile Selçuk Yaşar Tesislerimizi gezdi. Stad hakkında açıklamada bulundu. Ayrıca, İZVAK’ın stadımız için girişimleri de çok değerli. Muhteşem bir futbol iklimi yakaladık. Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan da söz aldık. Gerekli girişimleri yaptık. Benim en büyük hayalim, stadımızda geçmişte olduğu gibi yine rekorlar kıran seyirci sayısıyla Göztepe ile bir İzmir derbisi oynamak. Söylediğim gibi çoğu gitti, azı kaldı” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler