Geri Dön

Hükümetin eylem planını esnaf olumlu karşıladı

Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı “Esnaf ve Sanatkarlar Değişim, Dönüşüm ve Destek Strateji Belgesi Eylem Planı” (ESDEP) olumlu bulundu.

Hükümetin eylem planını esnaf olumlu karşıladı

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, dile getirdikleri önerilerle örtüştüğünü, uygulanma şeklinin de zaman geçirilmeden somut olarak ortaya konması gerektiğini kaydetti.
Mutlu, öngörülen tedbirlerin ne şekilde, hangi kurumlar aracılığıyla uygulanacağı ve nasıl tabana yayılacağı konularına açıklık getirilmesini istedi, şöyle dedi:

Beklentileri karşılıyor
“Çağ değişiyor. Bazı meslekler yok olmaya yüz tutarken, gelişen şartlar yeni iş kolları da yaratıyor. Esnaf sanatkarlar bu değişime ayak uydurabilmek için eğitim, Ar-Ge, mesleki ve teknik eğitim, teknoloji yenilenmesi, finansman konularında destek bekliyor. Açıklanan plan beklentilerimizi karşılayacak nitelikte görünüyor. Halk Bankası tarafından kullandırılan krediye erişimin kolaylaştırılacağı ve KOSGEB desteklerinden etkin şekilde yararlandırılacağı belirtiliyor. Burada genel sorun, söz konusu desteklerin ve kurumların yapılarından kaynaklanmakta. Başta KOSGEB olmak üzere ilgili kurumlara ulaşabilirliliği artıracak önlemler de alınmalı.”

Vergide de tedbirler var
Mutlu, ESDEP’in vergi konusunda önemli tedbirler getirdiğine dikkat çekti, şunları söyledi: “Geleneksel, kültürel-sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutan meslek kolları için vergiden muaf esnaf belgesi uygulaması getirileceği, basit usulden gerçek usule geçen esnafın şartlar oluştuğunda yeniden basit usulde vergilendirileceği ve odaya kayıtlı olmayan esnaf için çalışmalar yapılacağı açıklandı. Basit usulden gerçek usule geçen esnaf ve sanatkarların geri dönüşlerinin sağlanması önemli bir gelişme. Ancak kayıtdışı denetimlere ağırlık verilmeli, haksız rekabet önlenmeli. Denetimlerin, gerek yasal düzenlemelerle gerekse denetim işlevi olan kurumlar arasındaki iletişimin sağlanmasıyla, tam bir koordinasyon içinde yapılması zorunluluktur.”

Bakan Akar'dan önemli açıklamalarDiyarbakır'da 5 vatandaşın şehit edildiği alçak terör saldırısına ilişkin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Yanlarına kalmayacak. Mücadelemiz devam ediyor, hesabını verecekler" dedi. MSB'de corona virüs tedbirleriyle ilgili Bakan Akar, "İlk günden itibaren tedbirlerimizi aldık. Aksaklık olmadan sürdürüyoruz" açıklamasını yaptı. Bakan Akar 1 Ocak'tan itibaren 903 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.
Corona virüse yakalanan Esra Balamir'den haber varEsra Balamir, geçtiğimiz günlerde test yaptırmış ve covid-19 olduğunu açıklamıştı. Evinde tedaviye alınan Esra Balamir, takipçilerine 'iyiyim' mesajı verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber