Geri Dön

İki yaka hasret giderecek

Çeşme Belediyesi’nin bu yıl dördüncüsünü düzenlediği Germiyan Festivali, mübadele döneminde Sakız’a göçen ailelerle Sakız’dan Çeşme’ye göçenlerin buluşmasına sahne olacak.

İki yaka hasret giderecek

7-8 Ekim’de düzenlenecek olan festivalde, bu yıl ilk kez mücadele dönemi öncesinde ilçede yaşayan ve mücadeleyle Yunanistan’ın Sakız Adası’na göçmek zorunda kalan ailelerle Yunanistan’ın Sakız Adası’ndan Çeşme’ye göçen ailelerin ikinci kuşağı buluşacak.

Atölyeler ve sergiler

Festivalin ilk gününde üreticiler kendi ürettikleri ürünleri satacak, Ziraat Yüksek Mühendisi Derya Tetik Otantik Ev’de yapılacak atölyede ‘Çekişte Zeytin Yapımı’nı anlatacak. Renkli görüntülere sahne olan Festival Korteji, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’ın da katılımıyla, saat 12.00’de, Germiyan İlkokulu’ndan başlayarak Eski Un Fabrikası önünde sona erecek.

Köy Kahvesi’nde ‘Eski Fotoğraflar’ sergisi, Goca Emine’nin evinde ‘Germiyan’da Yetişen Otlar’ sergisi ve Sevgi Er’in evinde ‘Nakış ve Elişi Sergisi’ açılacak. Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Engin Önen ve Sakız Adası’na göçen Yunanlar, söyleşide ‘Türkler ve Rumlar’ın Ortak Yaşadığı Dönemin Kültürel İzleri’ni anlatacak, ‘Kopanisti Peyniri Yapımı’ atölyesi düzenlenecek.

Onur konuğu Cavit Kürnek

Festivalin ilk günü Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı zeybek ekibinin “İki Yaka Dansları: Zeybek ve Zeybetiko” oyunu ile sona erecek. Festivalin ikinci günü Nuran Erden’in “Duvar Boyama” atölyesiyle başlayacak. Onur konuğu olan, anne ve babasının mübadele döneminde Sakız Adası’ndan Çeşme’ye göç ettiği fotoğraf sanatçısı Cavit Kürnek, ‘Kuşaktan Kuşağa Sakız ve Çeşme Anıları’nı anlatacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber