Geri Dön

İZKA’dan İzmir’e yatırım yağmuru

İzmir Medya Platformu ile bir araya gelen İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz, 750 milyonluk 600’e yakın projeyi desteklediklerini, çalışmalarla 450 milyon liralık kaynak aktardıklarını söyledi

İZKA’dan İzmir’e yatırım yağmuru

İzmir Medya Platformu, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz ile bir araya geldi. Buluşmada İZKA’nın 2018 yılı faaliyetleri ve 2019 yılı gündemi strateji-politika geliştirme, mali destekler ve tanıtım olmak üzere 3 ana başlıkta değerlendirildi. 2018’de Sosyal Uyumun Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı ile Kültür Varlıklarının Korunması ve Geliştirilmesi Mali Destek Programı olmak üzere iki mali destek programı kapsamında 38 projeyle sözleşme imzaladıklarını kaydeden Yavuz, “Her iki mali destek programı aracılığıyla yaklaşık 25 milyon liralık bir kaynağı İzmir’in bu alanlardaki gelişimi için tahsis etmiş olacağız. Bu projeler 2019-2020 yılları içerisinde gerçekleşecek” dedi.

Test analiz laboratuvarı

Bir diğer mali destek araçlarının ‘güdümlü projeler’ olduğunu belirten Yavuz, “Ödemiş’de yapımı devam eden ve 2019 Ocak ayında hizmete alınacak olan dış mekan süs bitkileri genç fide üretim tesisi projemiz var. Ekonomi Üniversitesi ile sözleşmesi imzalanan ‘İzmir Teknotest’ projesiyle de elektrik, elektronik, elektromekanik sektörlerinde üretim yapan firmaların ihracat yapabilmeleri için ihtiyaç duyduğu CE sertifikasını alabilecekleri akredite bir test analiz laboratuvarının kurulmasını hedefliyoruz. Projenin hayata geçmesiyle birlikte kaynak hem ülkemizde kalacak, hemde firmalarımıza rekabet gücü kazandıracak” diye konuştu.

2019 hedefleri

Kurulduğu günden bu yana 750 milyonluk proje büyüklüğüne sahip 600’e yakın projeyi desteklediklerini, çalışmalarla 450 milyon liralık kaynak aktardıklarını söyleyen Yavuz, şunları söyledi: “İzmir Ticaret Odası ile kentteki firmaların dijital dönüşüme hazırlık düzeylerini tespit etmeyi, sanayinin dijital dönüşümü için bir yol haritası oluşturmayı istiyoruz. Turizm potansiyelinin değerlendirilmesi için İzmir Turizm Stratejisi ve Eylem Planı hazırlayacağız. Bir ilk olan İzmir Açık Deniz Rüzgar Ölçümü projesini hayata geçireceğiz.”

'Martı'nın 18 yaş kuralına uyan yok... 14 yaşındaki genç kullanırken görüntülendiBeşiktaş'ta 'martı' olarak bilinen elektrikli scooter kullanan 17 yaşındaki Okan Yıldız otomobil çarpması sonucu hayatını kaybetti. Bazı kuralları olsa da isteyen herkesin rahatlıkla kullanabildiği martılar zaman zaman trafikte tehlike oluşturuyor. Bazı martı sürücüleri trafikte hem kendi hem de diğer sürücü ve yolcuların canını tehlikeye atıyor.
Kars'ta tilkilerin yiyecek arayışıKars’ta aç kalan tilkilerin, yiyecek araması objektiflere yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber