Geri Dön
Egeİzmir için tehlike çanları çalıyor!

İzmir için tehlike çanları çalıyor!

Dokuz Eylül Üniversitesi DAUM Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, dün sabah Urla açıklarında meydana gelen depremleri değerlendirdi: Fay kırıldı. İzmir, 6.8 büyüklüğünde bir afet daha yaşayabilir. Önlem alınmalı.

İzmir için tehlike çanları çalıyor!

TOLGA TAHÇI DHA - İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), İzmir Urla açıklarında dün sabah saat 07.00’de 5.3, saat 07.09’da 4.3 şiddetinde deprem meydana geldiğini açıkladı. Deprem; 37.7275 kuzey enlemi, 26.1403 doğu boylamında ve 3.97 kilometre derinlikte meydana geldi. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, depreme neden olan fayın 6.8 büyüklüğüne kadar deprem üretme potansiyeli olduğunu belirtti.

‘Tsunami olabilir’

Prof. Dr. Sözbilir, “Deprem, geçen yıl 30 Ekim’deki depremin meydana geldiği Samos Adası’nın yaklaşık 50 kilometre batısında İkeria Adası’nda meydana geldi. Bölgede bulunan doğu-batı uzanımı kuzey-güney eğilimli normal bir fay var. O fay kırılmış oldu. Adanın çevresinde çok sayıda fay bulunuyor. Bunlar 6.8 büyüklüğünde deprem üretme potansiyeline sahip. Bu depremle kırılmış oldu. 6.8 büyüklüğünde bir deprem üretmesi durumunda Çeşme ve Sakız Adası’nın güneyinde tsunami, İzmir’de de yıkım tehlikesi yaşanabilir” diye konuştu.

Bölgede çok sayıda fayın bulunduğunu kaydeden Sözbilir, “Bunlar bizim karadaki faylarımızla bağlantılı. İzmir için gerilimin ve tehlikenin arttığını söyleyebiliriz. Adanın çevresinde 20’den fazla artçı deprem oldu ve olmaya da devam edecek. Etraftaki faylar tetiklenirse ana şokla büyük bir deprem de meydana gelebilir. Tsunami tehlikesi ise 6.5’ten sonra başlıyor. Eğer bunun üzerinde depremler olursa güney kıyılarımız tsunami etkisinde kalabilir. Bu bölgede denizin içinde 100’den fazla fay var. Biz de depreme hazırlıklı olmalıyız. Halkın yapacağı şeyler değil de devletin ve yerel yönetiminin yapacağı şeyler var. Bu yıl tüm ülke için İl Afet Risk Azaltma Planları yapıldı. Depremden en az zararla çıkmamız için yapılması gereken çalışmaları hızlandırmalıyız. Bunun başında da kentsel dönüşüm geliyor” dedi.