Geri Dön
Egeİzmir trafiği daha güvenli

İzmir trafiği daha güvenli

Bin 200 polisle sahada olan İzmir Trafik Şube Müdürlüğü’nün özverili çalışmalarıyla son 4 ayda ölümlü kaza oranı yüzde 20 azaldı.

İzmir trafiği daha güvenli

ASLI ÖKTENER MİLLİYET - İzmir’in Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Şamil Özsağulu, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne’nin talimatıyla kentin ulaşım röntgenini çekti. Yapılan uygulama ve denetimlerle il genelinde ölümlü kaza oranı yüzde 20 azaldı, ana ertellerde trafik hızı ise yaklaşık yüzde 30 oranında arttı. 12’si kadın ekip, il genelinde toplam bin 200 polisin sahada çalıştığını belirten Özsağulu, “Trafik polisimizin verdiği mücadele gerçekten zor. Yağmur, çamur, sıcak, soğuk demeden sabahın erken saatlerinden itibaren görev başındalar. Örneğin Mustafa Kemal Sahil Bulvarı eskiden sabah 10.00 gibi normale dönüyordu. Uygulamalardan sonra şimdi 8.30 gibi normale dönüyor. Bu İzmir’de yaşayan vatandaşın da hayatına 1 saat kattı. Büyükşehirlerde ciddi süre. Bu sahadaki arkadaşlarımızın başarısıyla oldu” dedi.

Trafik akışı yüzde 30 arttı

İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne’nin göreve gelir gelmez 20’ye yakın polise başarı belgesi takdim ettiğini de belirten Özsağulu, “Kendisi Mithatpaşa Caddesi’ndeki tek yön uygulamamız dahil tüm çalışmalarımızı başından bu yana bizzat koordine ediyor. Bizlerden gelir gelmez, verilerle kent trafiğinin denetim ve düzenleme yönünden fotoğrafını çıkarmamızı istedi. Hemen sahadaki polis sayımızı artırdık. Yoğunluk yaşanan bölgelerde önlemler artırıldı. Ana ertellerde ise trafik hızı yaklaşık yüzde 30 oranında arttı. Ayrıca kazalarla ilgili çalışmalar da yapıldı. Gördük ki ölümlü ve yaralamalı kazaların yüzde 45’si motosikletlerden kaynaklanıyor. Tabii bu sadece motosikletlilerden değil, diğer sürücüler de onları araç yerine koymuyor. 4 ayda kentteki 300 bin motosikletten 200 binine ulaştık. Bazıları trafikten menedildi, eksikleri olanlar uyarıldı, cezalar yazıldı. Sonucunda geçen yıla oranla ölümlü kazalarda yüzde 20 oranında azalma yaşandı” diye konuştu.

Yayalar da sebep oluyor

Yayaların karıştığı kazaların da olduğunu belirten Özsağulu, şöyle devam etti:

“Bunlar da yüzde 20 oranında. En büyük sorun geçmeleri gereken yeri bilmiyorlar. Geçit yoksa kavşak içinden geçmeleri lazım. Araç sürücülerinin de dikkat etmesi lazım. Yaya kazalarının yoğun olduğu noktaları tespit ettik. Buralarda polislerimizi daha görünür kıldık.”

İzmir’de bisiklet kullanımının da yaygın olduğunu belirten Özsağulu, “Beyaz Kırlangıçlar adıyla özel bir bisiklet timi kurduk. 15 personelden oluşuyor. 6 aydır sahadayız. Ülkemizde bir ilke imza attık. Karşıyaka-Bostanlı pilot bölge. Göztepe sahilinden de talep geliyor. Yakında Alsancak’ta da açıyoruz. Bisikleti İzmir’de bir ulaşım aracı haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

2300 fahri müfettiş var

İzmir trafiğinde 4.5 milyon araç olduğunu belirten Şamil Özsağulu, “İzmirli kurallara uyuyor, trafik alanında çok bilinçli. Eğitim çalışmalarımız, projelerimiz kentte hemen karşılığını buluyor. Trafik Haftası’na vatandaşlarımız ve eğitim kurumlarından katılım ve ciddi destek geldi. Bu da bizi memnun ediyor. Fahri müfettişlerimiz de çok bilgili. İzmir trafik alanında bilinçli. 2 bin 300 fahri trafik müfettişi var. Vatandaşta her an işlenen suçun görülüp cezaya çevrileceği algısının oluşmasını istiyoruz. Sivil, helikopter, drone’la denetim, algılanan yakalanma riski oluşturuyor. İlla resmi polis olması gerekmiyor. Her an ceza yiyebilme, tespit edilebilme düşüncesi hissedilmeli. Standart bir ceza rakamımız olmuyor. Ege ve Dokuz Eylül Üniversiteleri’nin ulaştırma bölümleriyle de ortak projelerimiz sürüyor. Yakında lansmanımız olacak. Saha ile okulu birleştirmemiz lazım. Ülkemize örnek olacak” dedi.