Geri Dön
Egeİzmir’de yüzde 53.9’a ulaştık

İzmir’de yüzde 53.9’a ulaştık

İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Burak Öztop, toplumsal bağışıklığın sağlanması için büyük önem arz eden koronavirüs aşısının İzmir’deki nüfusun yüzde 53.9’una uygulandığını açıkladı

İzmir’de yüzde 53.9’a ulaştık

İzmir’in 4 milyon 394 bin olan nüfusunun 2 milyon 663 bin kişisine aşı yapıldığını dile getiren Öztop, “Bunlardan 1 milyon 492 bin 708’i birinci doz. 30 ilçemizde bulunan tüm devlet hastaneleri ve semt polikliniklerinde aşılamaya devam ediyoruz” dedi. Öztop, İzmir’in günlük aşılama kapasitesinin 98 bin kişi olduğunu, rakamı 140 bine çıkarabileceklerini belirtti. Önceki gün 57 bin 488 kişinin aşılandığını, dün de 64 bin 826 aşı randevusu olduğunu kaydetti. Vaka sayılarından da söz eden Öztop, “Son oranlara göre İzmir, 100 binde nüfusa oranla Türkiye sıralamasında 61’inci sırada” diye konuştu. İzmir’de ilk vaka görüldüğünden beri yoğun bir süreç yaşandığını söyleyen Öztop, şöyle devam etti:

Aşılar ziyan olmuyor

“Kentte aşı tanımlanan kişilerin aşılama oranının yüzde 80’in üzerinde. Bu iyi bir oran ama beklentimiz bunu yüzde 90’ların üzerine çıkarmak. Özellikle 55 yaş üstü grupta aşıya gelmeyen kişileri tek tek arayıp, kafalarındaki soru işaretleri cevaplamaya çalışıyoruz. Aşı zayi oranlarımız normal süreçte yaşadığımız, beklenen aşı zayi oranlarının 20’de biri civarında. Özellikle BioNTech aşısının bir flakonunda 6 kişiye aynı anda aşı yapılmasının zayi oranlarını artıracağıyla ilgili biz de korkmuştuk ama bu süreçte sağlık çalışanlarımızın tedbirli hareketleri ve halkımızın aşı randevularına gösterdiği riayet nedeniyle çok az aşı zayi oldu. Öte yandan kent genelinde bugüne kadar 2 milyon 620 bin PCR testi yapıldı. Sadece kamu, günde 25 bin test yapılabilme kapasitesine sahip. Sonuçlar da 4 saatte verilebiliyor.” 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler