Geri Dön
Egeİzmir’e yedi yeni tesis

İzmir’e yedi yeni tesis

Karabağlar’da temel atma ve toplu açılış törenine katılan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu “Projelerde harcanan her kuruşun hesabını millete veren başkanlarımız her sıkıntıya rağmen İzmir halkının hizmetinde” dedi

İzmir’e yedi yeni tesis

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Büyükşehir ve Karabağlar belediyeleri tarafından Uzundere’ye 90 milyon liralık yatırımla kazandırılacak Atatürk Gençlik ve Spor Merkezi’nin temelini attı ve ilçede yapımı tamamlanan; Mobilya Akademisi, Kibar Pazar Yeri Belediye Hizmet Kompleksi, Yıldız Kenter Kültür ve Sanat Merkezi, Özdemir Sabancı Parkı, Limontepe Masal Evi ile Nasrettin Hoca Çocuk Bilim ve Kültür Merkezi yatırımlarının da toplu açılışını yaptı.

Başkanlara teşekkür etti

“Belediye başkanlarımız engellere rağmen İzmir’e hizmet için ellerinden geleni yapıyor” diyen Kılıçdaroğlu, “Onlara şunu söyledim; şikayet etmeyeceksiniz. Başkanlarımız elinden gelen çabayı gösteriyor. İzmirlinin hizmetindeler. Hepinizin önünde onlara teşekkür ediyorum. Bir şeye dikkat ettiniz mi? Her bir yapı görselinin altında kaça mal olduğu yazıyor. Dolayısıyla harcanan her kuruşun hesabını millete veriyorlar” ifadelerini kullandı.

62 milyon liralık katkı

Atatürk Gençlik ve Spor Merkezi hakkında bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Projenin sözleşme bedelinin yüzde 70’i olan 62 milyon lira, Büyükşehir tarafından karşılanıyor. Engelli vatandaşlarımızın erişimine en uygun şekilde tasarlanan tesisin yapımını iki yılda tamamlayacağız. Karabağlar’da sporun ve gençliğin kalbi olacak merkezde gençlerimiz burada arzu ettikleri etkinlik ve eğitimlere katılacak. Dilerse çalışacak, dilerse dinlenecek. Başka bir dünyayı beraber kuracağız. Ben İzmirli gençlerin gözlerinde bu ışığı görüyorum” diye konuştu.

Karabağlar, 2050’ye hazır

İzmir’de mobilya sektörünün kalbi olan Karabağlar’da sorunlarının çözümü için yoğun mesai harcadıklarını dile getiren Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ise, “Mobilya Akademisi, bu sorunlara eğitim kurumu olarak destek verecek. Ayrıca bugün Karabağlar için önemli. Karabağlar şu an yapılan planlamalarla 2040, 2050’li yıllara hazır hale geldi” dedi.

Esnafı yalnız bırakmadılar

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu da, “CHP ve belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Pandemi sürecindeki her talebimizde yanımızda oldular” ifadelerini kullandı.

‘Demokrasiyi iyileştirecek ilk adım muhtarlarla atılacak’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Türkiye Muhtarlar Buluşması’na katıldı. Muhtarlık kanun taslağı hazırladıklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Temel muhtarlık kanununa ihtiyacımız var. 105 maddeden oluşan kanun taslağını hazırladık. Sizin bir bütçeniz yok. Çünkü siyaset kavramı size önem vermiyor. Her muhtar, kendi mahallesinde bir karar alınacaksa o meclise katılıp söz ve karar sahibi olacak. Biz dersimize iyi çalışıyoruz. Ben sizin oyunuza talip değilim. Ben sizin sorunlarınızı çözmeye talibim. Demokrasi çarkının iyi çalışması lazım. Bu çarkın en büyük halkasını muhtarlar oluşturuyor. 2023’ten sonra ikinci yüzyıla başlayacağız. İkinci yüzyıla başlarken bu ülkede huzurun, demokrasinin, gelişmenin, kalkınmanın olmasını istiyoruz” dedi.

‘İcraat rehberimiz’

Kılıçdaroğlu’nun tarif ettiği muhtarlık politikasını İzmir’de uygulama kararlılığında olduklarını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, “Muhtarlık müessesesi, bir vicdan örgütlenmesi olan demokrasinin kilit taşıdır. Muhtarlar, bizim icraat rehberimiz. 30 ilçemizdeki muhtar buluşmalarımız ışığında, ‘Acil Çözüm Ekibi’ ve ‘Kırsal Saha Ekibi’ oluşturduk” diye konuştu.

Soyer’den Avrupa kentlerine çıkarma

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bölgeler Meclisi Başkan Yardımcısı ve Türkiye’den tek encümen üyesi olduğu Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin (YBYK) 41. Genel Kurul toplantısına katılmak üzere Strazburg’a gitti. Etkinlikte; pandemiden normal hayata dönüş, daha iyi bölgesel entegrasyon açısından kentler ve yerel yönetimler arası işbirliği, genç nesillerin istihdamının kolaylaştırması için yaşam boyu eğitim modellerinin geliştirilmesi gibi pek çok gündem maddesi değerlendirilecek.

Başkan Soyer, Strazburg’taki temaslarının ardından Avrupa çapında da önemli bir finans, fuar, otomotiv ve bilişim bölgesi olan Frankfurt’a geçerek kentler arası işbirliğini artırmak üzere ikili görüşmeler yapacak.