Geri Dön
Egeİzmir’in ‘Akıllı’ üniversitesi

İzmir’in ‘Akıllı’ üniversitesi

Yeni kurulmalarına rağmen önemli başarılara imza attıklarını söyleyen Bakırçay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Berktaş, otomasyon sistemlerle her alanda kendini yenileyen, düzelten ve iyileştiren bir kampüs yaratacaklarını belirtti.

İzmir’in ‘Akıllı’ üniversitesi

 

İzmir Medya Platformu Üyeleri ile bir araya gelen Bakırçay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Berktaş, mevcut çalışmalarını ve gelecek vizyonunu anlattı. Uluslararası akreditasyon süreçlerine önem verdiklerini belirten Berktaş, tüm mezunların dünyanın her yerinde kendilerini ve mesleklerini ifade edebilmeleri için çalıştıklarını belirtti. Yeni kurulan bir üniversite olmalarına rağmen kısa zamanda önemli başarılara imza attıklarını dile getiren Berktaş, “Üniversitemiz tarafından hazırlanan ‘Akıllı Üniversite’ projesi uygulanmaya başladı. Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı tarafından da örnek proje olarak seçildi ve veriler anonimleştirilerek diğer üniversiteler için bir kitapçık şeklinde hazırlanmaya başladı” dedi. “Proje hayata geçirildiğinde çevreye yerleştirilmiş sensörler aracılığı ile kendini yenileyeni, düzeltebilen ve iyileştirebilen bir mekanizma ile gerçekten Akıllı Üniversite formuna kavuşacağız” diyen Berktaş, şöyle konuştu:

“Örneğin bir dersin verileceği kişi sayısı ile sınıfların kapasitesi karşılaştırılarak otomatik olarak derslere sınıf atanacak. Bütün bu bilgileri bir mobil aplikasyon ile öğrenci ve öğretim üyelerinin erişebildiği bir sisteme de taşıyacağız. Türkiye’de başka örneği olmayan ekolojik olarak kendine yetebilen bir üniversite olma hedefimize hızlı ve emin adımlarla ilerliyoruz. Amacımız iki yıl içerisinde gerekli otomasyon sistemlerini tamamlayarak tamamen yenilenebilir bir enerji yönetimini başarabilmek. Taban suyunun çok yüksek olduğu yerleşkemizde bu suyu arıtarak kullanma suyu olarak kullanmaktadır. Kendi kompoze gübre fabrikamızı kurarak çevreye karşı olan sorumluluğumuzu en üst düzeyde yerine getirmek istiyoruz. Böylece ülkemizde ekolojik kampüse sahip ilk üniversite olacağız.”

Tıp öğrencileri Çiğli’ye

‘Sağlık Teknokenti’ni de gelecek yıl faaliyete başlayacak şekilde planladıklarını ifade eden Berktaş, “Sağlık Köyü projemizi, güzel İzmir’imizde, deniz ve termal turizmin olduğu, 7 yıldızlı bir sağlık turizmi formatında kurguluyoruz. Buradaki amacımız hem ülkemize sağlık turizmi kapsamında farklı bir kültür aşılamak hem de bir hizmet sektöründe yer alarak Türkiye’de ilk defa bir üniversitenin devletten bütçe almadan kendi ayakları üzerinde durabileceğini gösterebilmek. Tıp fakültemiz ile afiliye olan Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde de 50’ye yakın akademisyenimiz görev yapıyor. Öğrencilerimiz üç yıldır Dokuz Eylül Üniversitesi’nde okuyorlar. Bu sene 4. sınıfa geçecekler ve staj senelerinde kendi üniversite hastanemizde eğitimlerine devam edeceğiz. Şartları tam olarak sağlayabilmemiz durumunda yeni dönemde 1. sınıflarımızı da kendi bünyemize almak istiyoruz. Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni üçüncü basamak bir hastane formuna kavuşturarak nitelik ve nicelik yönü iyileştirilmiş bir sağlık hizmet sunucusu olarak İzmir halkı ile buluşturmak istiyoruz” dedi.

İzmir’in ‘Akıllı’ üniversitesi

Ziraat ve Veterinerlik fakültelerini açmak için YÖK’e başvuruda bulunduklarını sözlerine ekleyen Berktaş, “Beş yılın sonunda 8 bin lisans 2 bin lisansüstü öğrenci ile 10 bin öğrenci sayısına ulaşıldıktan sonra ise yatay değil, dikey büyümeyi hedefliyoruz. Ekonomik durumu düşük olan öğrencilere bir katkıda bulunmak açısından üniversitemizin yan tarafında bulunan 30 dönüm araziye inşaat izni alarak 10-15 dönümlük kısmını KYK’ya devrederek 500 kız, 500 erkek olmak üzere toplam 1000 öğrenci kapasiteli bir yurt yapımına çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Ana tema sağlık ve teknoloji

Üniversitenin kuruluşundan bugüne vizyonunu ve misyonunu aktaran Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tuncer Asunakutlu, “Üniversitemizin ana konseptini sağlık ve teknoloji olarak belirledik. Bu kapsamda üniversitemizin 5 ana hedefi bulunmaktadır. Birinci hedef olarak tüm programlarda mesleki uygulama ağırlıklı akredite müfredat izlemekteyiz. İkinci hedefimiz olan Engelsiz Üniversite kapsamında YÖK tarafından Turuncu Bayrak Ödülü aldık. Üçüncü hedefimiz kendine yeten ekolojik üniversite başlığında doğaya saygılı bir konsept ile sürdürülebilirlik üzerinde çalışıyoruz. Dördüncü hedefimiz olan Akıllı Üniversite Kampüsü bağlamındaki projemiz devam ederken son hedefimiz olan sağlık ve teknoloji alanında ihtisaslaşmış üniversite adayı olarak bu başlıkta da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu hedeflerin yanında TEKMER kuruluş sürecini tamamlamış bulunmaktayız. 2025 yılına kadar üniversite çatısı altında 3 yeni fakülte ile 8 lisans 4 ön lisans programını eklemeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler