Geri Dön
Egeİzmir’in iki gururu

İzmir’in iki gururu

Ege ve Dokuz Eylül Üniversitesi, YÖK tarafından belirlenen 20 araştırma üniversitesinden biri oldu

İzmir’in iki gururu

Projeleriyle Türkiye’de birçok yeniliğe öncülük eden, çalışmaları dünyada da ses getiren Ege Üniversitesi (EÜ) ile Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından belirlenen 20 araştırma üniversitesi arasında yer aldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan’ın katılımıyla Ankara’da düzenlnen törenle ‘Araştırma Üniversitelerinin İlanı ve Berat Takdimi’ töreni yapıldı. EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ile DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, beratlarını Bakan Varank ve Prof. Özvar’ın elinden aldı.

Bakan Varank, “Bilgi birikimini en verimli şekilde ekonomiye aktararak teknolojik gelişimimizi siz değerli bilim insanlarının öncülüğünde devam ettireceğiz” dedi. Prof. Dr. Özvar da, “Programımızda 20 devlet üniversitesi ile 3 vakıf üniversitesi yer alacak” bilgisi verdi.

Başarının şifreleri

Ege Üniversitesi’nin köklü tarihine yakışır başarı hikâyeleri yazmayı sürdürdüklerini ifade eden Prof. Dr. Budak, “Kaliteyi ve yenilikçiliği önemseyerek; şeffaf, katılımcı ve rekabetçi yönetim anlayışıyla tüm paydaşlarımızla birlikte hayata geçirdiğimiz yoğun çalışmaların başarılı sonuçlarını da bir bir alıyoruz. 20 araştırma üniversitesi arasında 11’inci sırada yer aldık. Araştırma Üniversiteleri Projesi, ülkemizin ihtiyaç ve hedefleri doğrultusunda üniversitelerin belirli alanlarda araştırma odaklı uzmanlaşmalarını hedefliyor. Ege Üniversitesi olarak bu hedef doğrultusunda bilimsel çalışmalarımızı daha ileri noktalara taşıyacağız” diye konuştu. “Üniversite olarak bundan sonra da, bilimsel kapasitemizi geliştirmeye, araştırma ve yenilikçilik ile ilgili altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz” diyen Prof. Dr. Hotar da, şöyle konuştu:

Hedef en iyi 500

“Dünyanın en iyi ilk 500 üniversitesinden biri olma idealine ulaşmak için çalışmayı sürdüreceğiz. Bilimsel kapasitemizi geliştirmeye, araştırma ve yenilikçilik ile ilgili fiziksel ve operasyonel altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Girişimciliği daha çok destekleyecek, katma değer yaratan bilimsel çıktıların artırılmasına azami gayret göstereceğiz. Araştırma üniversitesi yetkinliklerini dikkate alarak öncelikli sektörlere yönelik projeler ve iş modelleri ortaya koyacağız.”