Geri Dön
Egeİzmir’in zengin geçmişi kitap oldu

İzmir’in zengin geçmişi kitap oldu

Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) araştırmacı yazar Yaşar Ürük katkılarıyla hazırlanan “İzmir’de Ticaret Hayatı ve Çarşılar (1850-1930)” isimli kitabı tanıttı.

İzmir’in zengin geçmişi kitap oldu

Kentin tanıtımına destek olmak ve bilinmeyen yönlerini ortaya çıkarmak için Ürük ile İzmir’in ticaret hayatına ışık tutan bir kitap çalışmasını hayata geçirdiklerini söyleyen ESİAD Başkanı Fadıl Sivri, “İzmir tarihinin zenginliklerini ortaya koyan bu çalışmalara bir yenisini daha ekliyoruz. Bu kitap ile İzmir’in geçmişte ticari, finansal ve kültürel zenginlikleriyle önemli bir merkez olduğunu hatırlatarak, gelecekte bu potansiyeli harekete geçirecek çalışmalara ilham kaynağı olmasını diliyoruz” dedi.

Ürük, “İzmir ekonomik bir merkez olmanın yanı sıra 37 tiyatro ve 32 sinemasıyla sanat ve kültürün de merkeziydi. Biz bu çalışma ile özel bir konuda özel bir geçmişe ışık tutmaya çalıştık. Çünkü bu güzel şehir için ne yapılsa yetmez” diye konuştu.

37 tiyatro vardı

NEMPORT Liman İşletmeleri ve İZKA İnşaat’ın sponsorlukları ile yayımlanacak bu kitap, bir kültür hizmeti olmanın ötesinde 1850-1930 döneminde Kemeraltı’ndan başlayıp Frenk Sokağı’na kadar uzanan İzmir’in renkli ekonomik hayatını da araştırmacı bir yaklaşımla bölümler halinde gözler önüne serecek.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler