Geri Dön

Kaleci yetişmiyor

Uzun yıllar Ay Yıldızlı formayıgiyen efsane isim, "30 yıldır iyi file bekçisi yok. Böyle şey olmaz" dedi

Türk futbolunun unutulmaz ismi Mümin Özkasapla dünü ve bugünü konuştuk Önce kısa bir şaşkınlık, ardından da mahçubiyet duygusu yaşadık. Şaka yollu da olsa küçük bir "Zılgıt" yedik. Çünkü ilk sözü "Hayırsızlar" oldu. Doğrusu haklıydı. Her zaman saygı duyduğumuz, sevip saydığımız, dünya güzeli abimizi arama zahmetinde bile bulunmuyorduk.Birçok kişi bu satırları okurken, "Mümin Özkasap kim ?" diyebilir. Ancak, orta yaş grubu ve Manisalı olanlar onu iyi tanır. Mümin Abi şu anda 61 yaşında. Manisaspora futbolcu araştırma ve takım takibi konularında destek veriyor.Ama o, 1963 - 1973 yıllarında futbol oynadığı dönemde, Türkiyenin en iyi 3 kalecisi arasındaydı. Hatta Avrupanın sayılı kalecileri arasında. Geçtiğimiz hafta bir taşla iki kuş vurmanın keyfini yaşadık. Vestel Manisaspor Teknik Direktörü Levent Erişle, Bursaspor maçı öncesi söyleşi yapmak için yolumuz Manisaya düşmüştü. Tesislere gittiğimizde, bir anda Mümin Abimizle (Özkasap) karşı karşıya geldik. 17 yaşında Manisaspordan Altınorduya transfer olmuştu. O günleri hatırlayınca, Mümin Abinin yüzünün şekli değişti. Gözleri buğulandı. Altınordu formasını ilk kez 17 yaşındayken İzmirde oynanan Galatasaray maçında giydiğini söyleyen Özkasap, "Top elime değmeden ilk yarı 3-0 bitti. Soyunma odasına çekinerek gittim. Hocamız, Sait Altınorduydu.Sait Abi tüm futbolculara, "Bu takımda sadece Mümin oynamıyor. Üç golde herkesin payı var" deyince rahatladım. Özkasap 1968 yılında Eskişehirspora transfer oldu. Aynı başarıyı orada da gösterdi. Eskişehirin sembol isimlerinden oldu. Galatasaraya karşı forma giydi Türkiyede 30 yıldan beri doğru dürüst kaleci yetişmediğini söyleyen Mümin Özkasap, "Bizim dönemde Ali ile birlikte Varol Ürkmez, Sabri Dino, Arap Yılmaz, Aydın, Nihat Akbay gibi üst düzeyde kaleciler vardı. Tek ve iyi yabancı kaleci Fenerbehçeli Datçuydu. Şimdi düşünün. Rüştünün dışında birinci sınıf diyebileceğimiz bir kişi bile yok.Galatasaraya giden Fevzi Elmas Olimpik Milli Takımında oynuyor. Kendi takımı Dardanelde yedek bekliyordu. Böyle şey olmaz. Rüştünün yedeği Ömer 32 yaşında. Real Madridin kalecisi Casillas 17 yaşında kaleye geçti. Aynı şekilde Milli Takımın da kalesini korudu. Bizde tam tersi"Sohbet uzadıkça eski yıllar bir sinema şeridi gibi hızla gözünün önünden geçmeye başladı Mümin Abinin. Aslında konuşacak çok şeyler vardı daha. Manisa Teknik Direktörü Levent Eriş odaya girince, sıcak ve tatlı sohbetimize nokta koyduk. En iyi kaleci F.Bahçeli Datçuydu

İletişim Başkanı Altun’dan ‘ Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ video paylaşımıİletişim Başkanı Fahrettin Altun, ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ dayanışma kampanyasını anlatan bir video paylaştı.
Pelin Akil ve Anıl Altan çiftinden corona dansıOyuncu Pelin Akil ve eşi Anıl Altan corona virüs salgını nedeniyle ikizleriyle birlikte kendilerini karantinaya aldılar. Evde eğlenceli vakit geçiren çift, corona dansı yaptığı anlarını sosyal medya hesaplarından paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber