Geri Dön
Ege‘Katma değerli üretim şart’

‘Katma değerli üretim şart’

‘Katma değerli üretim şart’

ESİAD Başkanı Fadıl Sivri; ekonominin ihtiyaçlarını sıraladı, “Türkiye genelinde reformist politikalar; İzmir’de girişimcilik ve inovasyonun gelişmesi gerekli” dedi.

Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (ESİAD) “Küresel Düzende ve Türkiye’de Önümüzdeki 10 Yılın Yeni Ekonomik ve Jeopolitik Beklentileri” toplantısının konuğu eski diplomat, OECD yöneticisi, iş insanı, stratejist, TheBosphorusEnergyClub’un Kurucusu ve İcra Başkanı Mehmet Öğütçü oldu. Toplantının açılış konuşmasını yapan ESİAD Başkanı Fadıl Sivri, yerel seçimler sonrasında reform alanlarına odaklanılması gerektiğini ifade etti. “Hem Türkiye’nin hem de Ege Bölgesi’nin lokomotifi olan İzmir’in hikayesini yeniden yazmalıyız” diyen Sivri, şöyle konuştu:

İhtiyaç listesini açıkladı

İzmir’de girişim ve inovasyon ortamının gelişmesine yönelik kent enstitüleri, start-up pazarları, tasarım atölyeleri gibi gençliği yaratıcı üretime yönlendiren projelere ihtiyaç var. Bu inovatif yapının yerel yönetişim stratejilerinin ise önümüzdeki 10 yılı ele alacak şekilde yapılmasının faydalı olacağını düşünüyorum. Küresel düzende ve Türkiye’de önümüzdeki 10 yılın yeni ekonomik ve jeopolitik beklentileri konusunda ihtiyaç listesi oluşturduk. Buna göre rekabet gücümüzü ve refahımızı artıracak reformist ekonomik politikalara, liyakat ile yönetilen bağımsız ve güçlü kurumlara, çağdaş bir eğitim anlayışına, her alanda kadın-erkek eşitliğine, dünya ile bütünleşmemizin önemini kavrayan bir dış politikaya, toplumun güvenini kazanmış bir yargı sistemine ve uzlaşı kültürüyle birlikte yaşayan bir toplum yapısına ihtiyacımız var.”

‘Teknoloji üretmeliyiz’

Dünya ekonomisinde ciddiye alınmak için teknoloji ağırlıklı, katma değerli üretimin şart olouğunu belirten Öğütçü ise, “Ülkemizin görece üstün olduğu tekstil, krom ve bor gibi alanlarda dahi katma değer yaratamıyoruz. İnşaat sektöründe dünyada ikinciyiz ama mimaride çok fazla bir şey ortaya koymuyoruz. Bunlar kadar önemli diğer husus ise, dünyadaki gelişmelere ve kaliteli insan sermayesine odaklı bir eğitim stratejisi” diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler