Geri Dön

Kruvaziyerde tek yürek

13 liman kentinin kruvaziyer sektörünün temsilcileri ve tüm bileşenler, İTO sözcülüğünde bir platform etrafında toplandı. Platformun ardından ‘Birlik’ kurma çalışmaları başlayacak

Kruvaziyerde tek yürekDünyanın 13 liman kentinden gelen liman başkanları, ticaret ve sanayi odaları, deniz ticaret odaları, acenteler, belediyeler ve valilik temsilcileri İTO ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türkiye Kruvaziyer Platformu’nun kuruluşu için İzmir’de buluştu. Bugün başlayacak olan Kruvaziyer Forumu öncesinde kurulan platform ile ilgili niyet mektupları ilgili bakanlıklara gönderilecek ve ardından da Türkiye Kruvaziyer Limanlar Birliği’nin kurularak sektörün resmi olarak da bir çatı altında toplanması sağlanacak. Yürütme Komitesi’ni oluşturan, başkanlık değil sözcülük sistemini benimseyen platform, Türkiye’de önemli bir turizm dalı olan kruvaziyer turizminden daha fazla pay alınmasını sağlayacak.


Önce platform kurulacak
İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 8 ay önce yine kruvaziyer turizmi için toplandıklarını hatırlatarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın o toplantıda “Birlik kurun” talimatını verdiğini ancak geç kalındığı için şu anda platform olarak faaliyet yürüttüklerini söyledi.

İhale 7 Eylül’de
Demirtaş, “Bakanımız o toplantıda birlik kurmamız gerektiğini söylediğimizde ‘hemen kurun’ dedi. Bu yapı Bakanlar Kurulu kararı ile Türk Kruvaziyer Limanlar Birliği’ne dönüşecek” diye konuştu. Ekrem Demirtaş ayrıca sektör temsilcilerini 7 Eylül’de gerçekleşecek kruvaziyer liman ihalesine katılmaya da çağırdı.

Yeni karayipler

Demirtaş, Akdeniz’in kruvaziyer sektörünün yükselen yıldızı olduğu ve “Yeni Karayipler” olarak adlandırıldığını kaydederek sektörün 2010 yılı mali büyüklüğünün 120 milyar dolar olduğunu belirtti. Demirtaş, bu yolcu sayısının 2012’de 20.2 milyona ulaşmasının beklendiğini de dile getirdi.

Türkiye'nin yardım uçağı Madrid'e iniş yaptıCorona virüs ile mücadele kapsamında Türkiye'den İspanya'ya gönderilen sağlık malzemelerini taşıyan TSK'ya ait uçak Madrid'e iniş yaptı.
Larissa Gacemer: Bacak için teşekkürlerEşi Burak Gacemer ile mutlu anlarını sık sık Instagram hesabında paylaşan Brezilyalı model Larissa Gacemer, bu kez hayranlarına şaşırtıcı bir video yayınladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber