Geri Dön
EgeKuşadası, hiçbir zaman kıymetini yitirmeyecek!

Kuşadası, hiçbir zaman kıymetini yitirmeyecek!

Heykel sanatının kentin her sokağında var olmasını önemsediğini belirten Belediye Başkanı Ömer Günel, “Amacımız ilçemizi dünyanın en önemli merkezlerinden biri haline getirmek” dedi

Kuşadası, hiçbir zaman kıymetini yitirmeyecek!

Bu yıl ikinci kez gerçekleşen Uluslararası Kuşadası Neopolis Heykel Sempozyumu törenle başladı. Açılışta konuşan Belediye Başkanı Ömer Günel, “Kuşadası’nı kültür ve sanatla anılan modern bir turizm kenti haline getirmek için çalışmaya devam edeceğiz” dedi. Kuşadası Belediyesi, Kuşadası Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) ve Mehmet Nuri Göçen Kültür Eğitim ve Sanat Vakfı işbirliğinde Türkiye, İran, Gürcistan, Estonya ve Rusya’dan 10 heykeltıraşın katılımıyla düzenlenen 2. Uluslararası Kuşadası Neopolis Heykel Sempozyumu, Kuştur Mevkii’nde bulunan Eski Deve Güreşi Arenası’nda gerçekleşen törenle başladı.

Törene; Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Evrim Karakoz, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Mehmet Nuri Göçen Kültür Eğitim ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Rena Çukurova, KUSAV Başkanı Levent Köylü, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, birim müdürleri, sivil toplum kuruluşu ve siyasi partilerin temsilcileri ile sanatseverler katıldı.

Ada’ya 10 önemli eser daha

KUSAV Başkanı Levent Köylü, “Kuşadası’nı kültür ve sanatla anılır kent haline getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalışmaların en önemli ayaklarından biri Uluslararası Kuşadası Neopolis Heykel Sempozyumu. Geçen yıl üretilen 9 eser kentimizin farklı noktalarına yerleştirildi. Bu yıl da 10 önemli eser Kuşadası’na kazandırılacak” diye konuştu.

Mehmet Nuri Göçen Kültür, Eğitim ve Sanat Vakfı adına konuşan Rena Çukurova da, “Rahmetli dedem Mehmet Nuri Göçen anısına kurduğumuz vakfın misyonu kültür, eğitim ve sanattır. Elimizden geldiğince kültürlerarası etkinliklerde yer almaya çalışıyoruz. Kuşadası Belediyesi’ne böyle bir işe öncülük ettiği için çok teşekkür ediyoruz” dedi.

‘Kruvaziyeri çok önemsiyoruz’

Kuşadası Belediye Başkanı Günel ise, “Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Kuşadası Neopolis Heykel Sempozyumu’nu kentimiz için yapılmış önemli etkinliklerden biri olarak görüyorum. Biz Kuşadası’nı sanatla anılır kent haline getirmek için çalışıyoruz.  Heykel sanatının kentimizin her sokağında var olmasını önemsiyoruz. Kentimizi ziyaret eden her misafirin bu heykellerle karşılaşması ve bu eserlerle fotoğraf çektirerek sosyal medyada kullanması bizim için önemli. Çünkü, Kuşadası’nı yeni turizm döneminde Türkiye’nin ve dünyanın önemli turizm merkezlerinden biri haline getirmek istiyoruz. Kuşadası, doğa ve kültür turizminin yanısıra dünyanın en önemli kuruvaziyer limanlarından birine sahip. Hiçbir zaman turizmde kıymetini yitirmeyecek. Biz göreve geldiğimiz günden itibaren Kuşadası’nı tekrar hak ettiği yere getirmek için çalışıyoruz. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu da bu mücadelemize büyük destek veriyor. Kentimizi daha güzel bir hale getirmek için yürüttüğümüz çalışmaların hepsini Aydın Büyükşehir Belediyemiz ile işbirliği içinde gerçekleştiriyoruz” ifadesini kullandı.

Kuşadası, hiçbir zaman kıymetini yitirmeyecek

‘Her canlının yaşam hakkı var’

Sempozyumun bu yıl ‘yaşam hakkı’ teması ile düzenlendiğine dikkat çeken Başkan Günel, “Her canlının yaşam hakkı var. Öncelikle bu hakkı tüm insanlık ve sokaktaki can dostlarımız için savunuyor ve organizasyonu tüm canlılara adıyoruz” dedi. Sempozyum, Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Evrim Karakoz, Başkan Ömer Günel, Mehmet Nuri Göçen Kültür Eğitim ve Sanat Vakfı Yöneticisi Rena Çukurova ve KUSAV Başkanı Levent Köylü tarafından mermer üzerine vurulan ilk çekiç darbesi ile başladı.

Beş ülkeden 10 heykeltıraş

Heykeltıraş Hakan Şengönül’ünküratörlüğünde 30 Ekim’e kadar sürecek sempozyuma Türkiye’den Çağdaş Erçelik, Hanife Yüksel, Kemal Özkan Arslan, Burak Çizer, Hakan Şengönül ve Vasilisa Chugunova, İran’dan Bahman Chegeni, Gürcistan’dan Ivan Guldedava, Estonya’dan Kirill Grekov, Rusya’dan ise Mikail Sobolev katılıyor. Sempozyumun asistanlığını ise Mehmet Ali Demirci ve Hüseyin Ünlü gerçekleştiriyor.

Çocuklar için kil atölyesi

Bir ay boyunca mermer blokları yontarak “yaşam hakkı” teması ile şekillendirecek olan 10 heykeltıraşın eserleri Kuşadası’nın farklı noktalarında kalıcı olarak sergilenecek. Sempozyum kapsamında 25 Ekim’de çocuklar için kil atölyesi düzenlenecek. Sanatseverler her gün 09.30-18.00 saatleri arasında sanatçıların çalışmalarını canlı izleyebilecek. Çalışmaları izlemek isteyenler için her salı saat 14.00’te Kuşadası Belediyesi Ana Hizmet Binası önünden sempozyum alanına ücretsiz servis kaldırılacak.