Geri Dön
EgeMilas’ın, tarih kokan zeytinyağı

Milas’ın, tarih kokan zeytinyağı

Mimar Mehmet Al ve İngilizce eğitimi alan Eda Al çifti, atalarından geldiğini söyledikleri zeytin ve zeytinyağı tutkusuyla üretici oldu.

Milas’ın, tarih kokan zeytinyağı

Milas’ın Bafa ve Ağaçlıhöyük mahallelerindeki zeytinliklerinde modern yöntemlerle üretim yapan tarih tutkunu Al çifti, erken hasat soğuk sıkım yöntemiyle elde ettikleri sızma zeytinyağını, Karia Kralı ‘Hekatomnos’un adıyla markalaştırdılar. Milas Ticaret ve Sanayi Odası’ndan da (MİTSO) AB coğrafi işareti aldılar.

E-ticaretle başladılar

“Zeytinyağı ile doğduk, zeytin ile büyüdük. Zeytin ve zeytinyağı olmaz ise hayat olmaz” diyen Al çifti, “AB coğrafi işareti alabilecek kalitede zeytinyağı üretmiş olmak bize ayrı bir keyif ve büyük bir gurur veriyor” diye konuştu. “Hekatomnos” zeytinyağını şimdilik internet ortamında satışa sunduklarını anlatan Mehmet Al “Amacımız zeytinyağımızı Türkiye’nin dört bir yanında bilinen, tercih edilen, aranan bir zeytinyağı haline getirmek. İkinci aşamadaki hedefimiz ise ihracat” dedi.

İhracata yönelin çağrısı

Milas zeytinyağının kalitesinin giderek yükselmesinde en önemli etkenin bilinçli üreticiler olduğunu dile getiren MİTSO Başkanı Reşit Özer de, “Tüm üreticilerimizin dünya ile rekabet edebilir kalitede üretim yapmasını ve ihracata yönelmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler