Geri Dön
EgeMuğla toprakları bereket saçıyor

Muğla toprakları bereket saçıyor

Muğla Büyükşehir ve Marmaris belediyeleri, tarımsal üretime desteklerini sürdürüyor. Büyükşehir, Koku Vadisi projesi kapsamında bugüne kadar 97 bin 500 tıbbi aromatik bitki fidesi dağıttı.

Muğla toprakları bereket saçıyor

Muğla’nın verimli topraklarının değerini bilip hakkını vermek istediklerini ifade eden Belediye Başkanı Osman Gürün, “Köylümüzün katma değeri yüksek ürünlerle topraklarını ekmelerini, gelirini yükselterek toprağında kalmasını istiyoruz. Teknik destek, fide, tohum verme daha sonra bunların kontrollü yağının çıkarılması, farklı ürünler elde edilmesi ve pazarlanmasını başlattık. Bitkilerden çıkarılan yağlarla ilgili tesisimiz de var ve üreticimize hizmet ediyor. Ayrıca, kadınlarımızın kurduğu kooperatifimizle birlikte ‘Tıbbi Aromatik Bitkiler Vadisi’ oluşturup buranın ziyaret edilebilen bir alan hale gelmesini, rengarenk çiçeklerle cazibe merkezi olmasını amaçlıyoruz” diye konuştu.

7 ton patates

Atıl vaziyette duran tarlalarında ekime başlayan Marmaris Belediyesi de, yer fıstığı ve zeytinden sonra patates hasadı gerçekleştirdi.
Marmaris Tarım Kooperatifi işbirliğiyle yaklaşık 3 dönümlük araziye şubay atında ekilen 750 kilogram ‘madeleine’ cinsi yemeklik patatesin hasadına katılan Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “Çok verimli topraklara sahibiz ama bugüne kadar ilgisizlik nedeniyle gün yüzüne çıkartılamamıştı. Laf üreten değil iş üreten anlayışımızla güzel bir işe daha imza attık. Yaklaşık 7 ton ürün bekliyoruz. Turizm kenti Marmaris’i tarımda da iddialı hale getirmek için çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Toplanan patatesin ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak dağıtılacağını söyleyen Oktay, diğer köylerde de tarımsal faaliyetlerin hızlanması için fizibilite çalışmalarına ağırlık verdiklerini belirtti.

LİMON AŞISI

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın talimatıyla, tüm sokakların bir tarafındaki turunç ağaçlarına, limon aşılaması yapılıyor. 7 Eylül Mahallesi’nden başladıklarını belirten Başkan Atay, “Efeler ilçesinin tüm sokaklarının bir tarafı sarı renge bürünerek, hem görsel bir şölen oluşacak, hem de Efeler halkımız limonlardan yararlanabilecek” dedi.