Geri Dön

Nasrettin Hoca merkezi geliyor

Nasrettin Hoca merkezi geliyor

Karabağlar Belediyesi, Nasrettin Hoca Heykeli’ni miniklerin buluşma noktası haline getirecek; bilim, teknoloji, kültür ve sanat merkezi yapacak.

Karabağlar Belediyesi, İzmir’in simgelerinden biri haline gelen Nasrettin Hoca Heykeli’ni ‘Uzundere Nasrettin Hoca Çocuk, Bilim, Teknoloji, Kültür ve Sanat Merkezi Projesi’ adıyla kente kazandıracak. İhale süreci tamamlanan Uzundere Nasrettin Hoca Çocuk, Bilim, Teknoloji, Kültür ve Sanat Merkezi, hızlı ve çarpık kentleşmeden olumsuz etkilenen çocuklar için önemli bir sığınak olacak. Çocuklar bu merkezde fiziksel aktivitelerin yanısıra, yaratıcı düşünme, araştırma, keşfetme ve öğrenme üzerine birçok alternatifle karşılaşacak.

İZKA’dan destek

İki katlı merkezde, çok işlevli salon, amfi, ofisler, interaktif atölyeler, çocuk kütüphanesi, okuma atölyesi, kafeterya, teras ve ebeveyn salonu bulunacak. Müzik-ritim, çizim-boyama, kes-yapıştır, yerleştirme sanatı (enstalasyon), bilim ve teknoloji, doğa ve çevre atölyeleri düzenlenecek. Projenin İzmir Kalkınma Ajansı’nda 1 milyon lira destek almaya hak kazandığını belirten Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, şunları söyledi:

Cazibe merkezi

“Göreve geldikten sonra heykeli nasıl değerlendirebiliriz noktasında arayışlarımız oldu. Sonuçta Nasrettin Hoca bu toplumun değeri ve çocuklar onu çok seviyor. Biz de Uzundere Nasrettin Hoca Çocuk, Bilim, Teknoloji, Kültür ve Sanat Merkezi Projesi’ni yapmak için harekete geçtik. İçi kullanılır hale geldikten sonra özellikle eğitim gören çocukların büyük ilgisini çekeceğini düşünüyoruz. Bütün ilköğretim okullarındaki öğrenciler orayı ziyaret edecektir. Güzel bir proje ortaya çıkacak.”

Gelin arabasıyla gelip kuyumcuyu soydularKONYA'da, maskeli ve silahlı 2 kişi, plakalarını 'Evleniyoruz' ve 'Seni seviyorum' yazılarıyla kapatarak, gelin arabası süsü verdikleri araçla geldikleri kuyumcudan 200 bilezik ve 40 bin lira alıp, kaçtı.
Minik öğrenciden ‘Karlar İçinde Yanan Yürek’ şiiriVan’ın Bahçesaray ilçesinde ikamet eden Hamza Demirtaş isimli minik çocuk, 41 kişinin hayatını kaybettiği çığ faciasının ardından kaleme aldığı ‘Karlar İçinde Yanan Yürek’ şiiriyle yürekleri burktu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber