Geri Dön
EgeNefes aldıran destek

Nefes aldıran destek

Muğla Büyükşehir, hal esnafının borcuna kefil oldu. 3.6 milyon lira ödemeyle üretim sürdü, kepenkler kapanmadı

Nefes aldıran destek

Muğla Büyükşehir Belediyesi, borçlarından dolayı üreticiden mal alamayan hal esnafının işlerini devam ettirebilmesi için kefil oluyor. Bugüne kadar borçlarını alamayan 596 üreticiye yaklaşık 3 milyon 642 bin lira ödeme yapan Büyükşehir, Hal Yönetmeliği kapsamında hem üreticinin mağduriyetini gideriyor, hem de esnafın yeniden ürün almasını sağlayarak kepenk kapatmasına engel oluyor. Aynı zamanda, üreticiyle esnaf arasın uzlaşmasını sağlayıp kendi aralarında ödeme planı oluşturmasına da katkı veriyor.

Sıkıntımız kalmadı

Ekonomik olarak çok büyük sıkıntılar çektiklerini söyleyen Nar üreticisi Mustafa Şahin, “3-4 yıldır 7 bin 500 lira alacağım vardı. Büyükşehir beni arayıp paranın hesabıma yattığını söyledi. Şu günlerde büyükşehir belediyesi tek tutunacak dalım oldu. Artık malım hale girdiğinde kesin dönüşü oluyor. Büyükşehir varsa bizde varız” dedi. 2014 yılı öncesi verdiği 100 ton nar karşılığında 55 bin lira alacağı olduğunu belirten üretici Salih Öksüz de, “O sürede çok büyük sıkıntılar çektim. Çocuğumu okutamaz hale geldim. Büyükşehir sayesinde tekrar işimi yapabilir duruma geldim” ifadelerini kullandı.

İtibarımız kurtuldu

Hal esnafı Muhammer Akça ise, “Büyükşehir eski yönetim gibi yapmadı ve beni topluma küstürmedi. 270 bini sıkılmadan ödememi sağladı ve son taksidim kaldı. Piyasada ayakta durabildik” diye konuştu. Hal esnaflarından Ahmet Akça da, “Teminatlarımızı yatırdığımız ve yatıramadığımız günler oldu. Büyükşehir, “Çalışsınlar ve borcunu ödesinler” dedi. Eğer biz çalışamasaydık borcumuzu ödeyemezdik” dedi.