Geri Dön
EgeOrtadoğu’ya teknoloji satıyor

Ortadoğu’ya teknoloji satıyor

Yapay zeka ve teknoloji alanındaki kadın girişimcilerden olan İzmirli Melda Akın, “Kadın olduğumuz için ayrıcalık tanınmasını tartışmaya açık buluyorum, tamamen eşitlikten yanayım” dedi

Ortadoğu’ya teknoloji satıyor

İzmirli girişimci Melda Akın’ın kurduğu Dimension14 (yeni adıyla D14.AI), Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Bahreyn şirketlerine teknoloji ihracatı yapıyor. Yapay zeka tekniklerini kullanarak optimizasyon, planlama ve tahminleme konularında hizmetler sunan Akın, Dubai’ye uzanan yolculuğunu anlattı. Türkiye’nin önde gelen 100 kadın girişimcisi arasında da yer alan Akın, sanat çalışmalarıyla da ülkemizi dünyada temsil ediyor.

Ortadoğu’ya teknoloji satıyor

Kıtalararası bir hikayeniz var. Öncelikle Dubai’ye taşınma hikayenizden başlayalım mı?

Şirketimi kurmadan önce, uluslararası bir şirkette direktör ve yönetim kurulu üyesiydim. Orada değerli projelerde çalıştım, oldukça güzel bir deneyim kazandım. Öte yandan, çocukluğumdan bu yana, hedefimde her zaman 30 yaşımdan önce kendi şirketimi kurmak vardı. Bu amaçla, görevimden ayrıldım, kendi şirketimi kurdum. O zamanlar, Amerika’dan tutun da Brezilya’ya kadar birçok ülkeyi gezdim, kültürlerini inceledim, insanlarını dinledim, tarihlerin okudum. Aynı dönemde, pek çok arkadaşım Avrupa ve Amerika’ya taşınıyordu. Araştırmalarım sonucunda, benim için Orta Doğu’da daha fazla fırsat olduğuna karar verdim, bu bölgeye yoğunlaştım. Eş zamanlı olarak Türk lirası devalüasyonunun olması, Dubai’ye yatırım yapma konusunda biraz kaygılandırıcı bir kriterdi. Her zaman ‘istek varsa, çözüm de vardır’ sözüne inanırım. Bu sebeple, şartlarımı zorlayarak, kendimce iyi bir stratejiyle bir süre Dubai’ye gidip geldim. Türkiye’de ve Dubai’de önce orta düzeyli dijital dönüşüm projeleri geliştirdim. Ayın iki haftasını Türkiye’de, iki haftasını da Dubai’de geçiriyor, konferanslara katılıyor, piyasayı inceliyor ve iş fırsatlarını değerlendiriyordum.  Ardından İngiliz ve Türk ortaklı bir firmanın bana ulaşmasıyla, dünyadaki en büyük havalimanlarından biri olan Dubai Airports’un yapay zeka projesini yönetmeye başladım. Boeing’in CEO’su, Bahreyn Kraliyet Ailesi gibi birçok değerli aile ve yöneticilerden oluşan bağlantılara da sahip olduktan sonra, Dubai’ye kalıcı olarak taşındım.

Dimension14 ne yapıyor?

Dimension14 (yeni adıyla D14.AI), yapay zeka ve makine öğrenmesiyle yeni jenerasyon bir planlama ve optimizasyon çözümü sunuyor. Büyük hacimli lojistik firmaları, hastane ve klinikler, fitness ve spor stüdyoları şu anda planlama, tahminleme ve optimizasyon problemleri için çözümlerimizi kullanıyor. Üç model sunuyoruz, biri SAAS (hizmet olarak yazılım), karmaşık olmayan, ama zaman alan, hataya müsait planlama problemlerini çözmeye ve yönetmeye yönelik. İkincisi, API bağlantısı. Mevcutta yazılımı olan, lakin büyük planlama ve tahminleme problemleri için ayrı bir araca ihtiyaç duyan şirketlerin kullandığı model. Üçüncüsü de kompleks bir planlama, öğrenme ya da tahminleme problemi olan, aynı zamanda bir yazılıma da ihtiyaç duyan şirketler için sunduğumuz bir hizmet. Şu anda üç modelde de Suudi Arabistan Hükümeti’nde dahil, müşterimize çözümlere sunuyoruz.

Hangi ülkelere teknoloji ihracatı yapıyorsunuz?

Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Bahreyn şirketleri ile çalışıyorum.

En iyi kadın kuruculardan

Ortadoğu bölgesindeki şirketlere kaynak planlama, tahminleme ve öneri sistemleri konularında projeler geliştiren Akın, 2017 yılında kurduğu D14 Al isimli şirketiyle dijital dönüşüme katkı sunuyor, Brezilya, Almanya, Dubai, Bahreyn ve Riyad’ta teknolojide kadın, yapay zeka, makine öğrenmesi, dijital dönüşüm konularında eğitim ve seminerler de veriyor. İrlandalı ortağıyla Dubai’de kurduğu D14 isimli yapay zeka ve optimizasyon şirketi ile Womena tarafından Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki en iyi kadın kuruculu 8 teknoloji startup’ı arasına seçilen Melda Akın, listede ilk üç arasında yer alması nedeniyle Standard Chartered Bank’tan 10 bin dolar ödül aldı.

Türkiye’nin ilk 100’ünde

Gelecek 5 yılda nereye ulaşmayı hedefliyorsunuz, yol haritanızda hangi rota var?

2025 yılına kadar, planlama ve tahminleme çözümleri sunan ve aynı zamanda hızlı ölçeklenen, uluslararası arenada, bir B2C ürünün yükselişini sağlayan, yapay zeka şirketi olmayı hedefliyoruz.

Birkaç ay önce yapılan bir araştırmada Türkiye’nin önde gelen 100 kadın girişimcisi listesindeydiniz. Neler hissediyorsunuz?

Mutlu ve gururluyum. Ülkemizde pek çok zeki, potansiyeli ve isteği yüksek kız öğrenci ve kadın girişimci var. Dilerim ki onlar da çok güzel yerlere gelir.

Aynı zamanda bir heykeltıraşsınız. Heykellerinizle Dubai Art Nights sanat etkinliğine katılan ilk Türk oldunuz. Bu konuda neler söylersiniz?

Çok inandığım ve değer verdiğim bir deyiş var. ‘İnsanın üç hobisi olmalı. Biri para kazanmak için, biri vücudun zinde kalmak için, biri de beyinen zinde olmak için.’ Heykel, benim gizli bahçem, huzur bulduğum, her şeyden uzaklaştığım ve beynimi dinlendirdiğim özel bir alan. Her heykelimin bir hikayesi var ve bunları hikayeleriyle birlikte Orta Doğu’nun kalbinde Dubai Art Nights’ta sergilemek, Türk kadınını temsil etmek benim için çok değerli ve özel.

Kadınlara karşı dünyanın hemen her yerinde belirlenmiş tabular var. Kadınlar ticaretten anlamaz, sanatçı olamaz, teknik işleri yapamaz... Sizin tabuları yıkma motivasyonunuz nedir?

En büyük tabu ve en büyük engelin insanın aklında olduğu fikri bana çok mantıklı geliyor. Spencer Johnson’in ‘Peynirimi Kim Kaptı?’ adlı kitabında sorduğu ‘korkmasaydın ne yapardın?’ sorusunu kendime pek çok kez sorup, cevabı neyse, imkanlarım dahilinde onu yapmaya çalışıyorum.

Şimdiye kadar hiçbir kadını sadece kadın olduğu için işe almadım, kadın olduğumuz için de ayrıcalık tanınmasını biraz tartışmaya açık buluyorum, eşitlikten yanayım. Bu sebeple bilgiye dayalı kararlar vermeyi ilke edinerek, sabırla ve inançla hareket ediyorum.