Geri Dön
EgePazarda sadece tezgâhlar mesafeli

Pazarda sadece tezgâhlar mesafeli

İzmir’de yurttaşlar, kapanma sürecinde genelgeyle Cumartesi günü açılan pazaryerlerine akın etti.

Pazarda sadece tezgâhlar mesafeli

Kontrollerin yapıldığı pazar girişlerinde kuyruklar oluştu. Zabıta ekipleri, HES kodlarını kontrol etti. Yurttaşlar, pazar alanına ateşleri ölçülerek alındı. Sosyal mesafe kuralının zaman zaman ihlal edildiği gözlendi. Belediye ekipleri, sıklıkla anons yapıp uyarılarda bulundu. Giriş-çıkışları kontrollü şekilde sağlamak için belirlenen noktalar dışındaki alanlar, demir bariyerle kapatıldı. Tezgâhlar arasında en az 3 metre mesafe bırakıldı. Yurttaşlar, koşullara karşın günler sonra alışveriş yapabildikleri için, pazarcı esnafı da satış yapabildikleri için mutlu olduklarını vurguladı.

Metrelerce insan!

MANİSA’DA, semt pazarları girişinde yoğunluk oluştu. Genelge kapsamında Yunusemre ve Şehzadeler ilçelerinde 5 farklı noktada semt pazarları kuruldu. Tezgâhlarda sadece yaş meyve, sebze ve fide satışlarına izin verildi. Vatandaşlar yaklaşık bir hafta sonra ilk kez kurulan pazarlara akın etti.

Pazarda sadece tezgâhlar mesafeli

‘Görev başındayız’

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Konak Kaymakamı Mehmet Eriş’le birlikte, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre Cumartesi günleri açılan pazaryerlerini denetledi. Başkan Batur, Hatay pazaryerinde ve Kahramanlar kapalı pazaryerinde, salgın kurallarını anımsattı, “Maske, mesafe ve hijyen çok önemli. Esnafımız da, pazar alışverişini yapan vatandaşımız da bu konuda dikkatli olmalı. Bizler hem esnafımız hem hemşehrilerimizin sağlığı ve güvenliği için görev başındayız” dedi.

Dikkat, ihlal var!

Çanakkale’de kurulan pazarlarda, yurttaşların maske kullanımına dikkat etmeye çalıştığı, sosyal mesafeyi ise ihlal ettiği gözlendi. Kent merkezinde sadece yaş sebze ve meyve ile fide satışının yapıldığı, İsmetpaşa ve Esenler Mahallesi’nde pazar kuruldu. HES kodu sorgulaması sırasında kuyruk oluştu. Alışveriş sırasında da yoğunluk vardı. Temizlik malzemesi, giysi, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. ürünlerin satışına izin verilmedi. l DHA

Sorunları da dinlediler

Karabağlar Kaymakamı Cemil Özgür Öneği ile Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, ilgili birim amirleriyle Yeşilyurt, Vatan ve Bozyaka pazaryerlerini gezdi; maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulmasını istedi. Denetime, İzmir Pazarcılar Odası Başkanı Hamdin Erişen de katıldı. Öneği ile Selvitopu, pazarcılara hayırlı işler diledi.

Pazarda sadece tezgâhlar mesafeli

‘Kurallara uymalıyız’

Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Çarşamba ve Pazar pazarlarını ziyaret etti, tezgâh açan esnafa hayırlı işler diledi. Denetimlere, Başkan Yardımcısı Metin Durmaz, Manavlar ve Pazarcılar Odası Başkanı Rıfat Yavaş ve Zabıta Müdürü Mustafa Yıldırım da katıldı. Zabıta Müdürlüğü ekipleri, belirli bölgeden girişe izin verdi, maske ve sosyal mesafe uyarısı yaptı. Başkan Kayda, “Tüm vatandaşlarımızdan kurallara uymalarını istiyorum” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler