Geri Dön
EgePozitif ayrımcılık değil eşitlik istiyoruz

Pozitif ayrımcılık değil eşitlik istiyoruz

İzmir İş Kadınları Derneği’nin (İZİKAD) Ege Bölgesi’ndeki iş kadınlarına yönelik eğitimler verdiği ‘Gelecek İçin Kadın Projesi’nin kapanış toplantısı, İzmir Ticaret Odası’nda yapıldı.

Pozitif ayrımcılık değil eşitlik istiyoruz

Gelecek vaat eden genç kadın girişimcilerle bir araya gelmekten mutluluk duyduklarını belirten İZİKAD Başkanı Huriye Serter, “Tüm kadınlar için, eşitlikçi politikalar üretilmesi ve uygulanması adına İzmir’den sesimizi duyurmayı amaçlıyoruz. Kadınların pozitif ayrımcılıktan ziyade, erkeklerle eşit fırsatlardan yararlanmaya ihtiyacı var. Ayrıca dünyada bir ülkenin gerçekten demokratik olup olmadığının en temel göstergelerinden bir tanesi, iş dünyasında, meclislerde, yerel yönetimlerde ve karar mekanizmalarındaki kadınların oranıdır” diye konuştu.

Eğitimle bağlantılı

Toplantıda konuşan 24. Dönem İstanbul Milletvekili Şafak Pavey de, “Cinsiyet eşitsizliği endeksi sıralamasındaki en iyi durumda olan ülke Finlandiya, aynı zamanda eğitim de de dünyanın en iyisi. Bu bize eğitim ile eşitlik arasındaki bağlantıyı gösteriyor” dedi. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyon Başkanı Canan Güllü ise, “Kız çocuklarının erken yaşta evliliğine göz yuman, haklarında suç duyurusu olmasa da kamu cezası alan 10 bin ailenin affedilmesi adına mecliste bir taslak hazırlanıyor. Lütfen mücadele edip bu yasanın çıkmaması adına ne gerekiyorsa yapalım” şeklinde konuştu.