Geri Dön
EgeSağlığın yükselen yıldızı Urla Devlet

Sağlığın yükselen yıldızı Urla Devlet

Bakanlıktan 100.05 puan alan, ‘Yaşlı Dostu’ ve ‘Anne Dostu’ hastane unvanlı Urla Devlet Hastanesi, günde en az 3 bin hastayı ağırlıyor. Başhekim Dr. Demirel, “Sağlığın yükselen yıldızıyız” dedi

Sağlığın yükselen yıldızı Urla Devlet

Urla Devlet Hastanesi, İzmir’in sağlıktaki gururu... Günde 3 bin ila 4 bin hastaya hizmet verdiklerini belirten Başhekim Op. Dr. Adıgüzel Demirel, ‘sağlığın yükselen yıldızı’ olduklarını söyledi. Hastanelerinin Urla’da olmasına rağmen Buca, Karşıyaka ve Mordoğan’dan, hatta Manisa’dan tedavi olmak üzere vatandaşların geldiğini vurgulayan Dr. Demirel, “Hastalarımızın yüzde 65’i Urla dışından geliyor” dedi. Ekip olarak güçlü olduklarını, ikinci derecede acil servislerinin bulunduğunu kaydeden Demirel, “Bazı branşlarda 4 veya 5 kişilik ekiplerimiz var, bazı hastanelerde olmayan acil uzmanlara da sahibiz” vurgusunu yaptı.

Sağlık Bakanlığı’nın kalite standart puanlarına göre, 100 üzerinden 100.05’le Türkiye’de tek, Yaşlı Dostu Hastane olarak Türkiye’de ilk ve tek, Anne Dostu olarak İzmir’de ilk, Türkiye’de de ilk 5 hastaneden biri olduklarına dikkat çeken Dr. Demirel, “HIMSS Stage 6 Digital (Kâğıtsız) hastane olarak İzmir’de 2., aynı gün içinde muayene tetkik MR Tomografi vb. film çekimi personel memnuniyetinde yüzde 95, yataklı servislerde yüzde 99, acil serviste yüzde 98, polikliniklerde yüzde 97 hasta memnuniyetiyle örnek hastaneyiz” dedi.

‘Kaliteli hizmet’

Kriterleri kendilerinin belirlediğini, Ege Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi’yle birlikte iki yıllık çalışmalar sonucu Yaşlı Dostu Hastane olduklarını kaydeden Başhekim Adıgüzel Demirel, “Kaliteli hizmet anlayışımızla tercih ediliyoruz” diye konuştu.

Ninelere diploma verilecek

Hastanelerinde ‘Yaş Alma Okulu’ açma çalışmalarının da sürdüğünü belirten Dr. Demirel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hepimiz yaşlanacağız, yaşlandığımızda bazı sorunlar karşımıza çıkacak. Bunlara önceden hazırlıklı olmak için bu okulu açıyoruz, şimdiden 30 kişi kayıt yaptırdı. Kayıt yaptıranlar üç ay boyunca haftada bir veya iki gün fizik tedavi, dahiliye, ortopedi, nöroloji ve psikiyatri uzmanları eşliğinde yaşlılığa ve yaş almaya hazırlayacağız. Örneğin, yolda yürürken ayağın nasıl kaldırılarak yürüneceğini, kaldırıma çıkarken, evdeki halıya takılmamayı öğreteceğiz, denge sağlama, eli felçli olan bir kişi tek başına yemek yerken, yemeği üzerine dökmemesini öğreteceğiz, şekeri varsa, tansiyonu varsa nasıl ölçülecek, hangi aralıklarla doktora gidilecek öğretilecek, kurs sonunda eğitimlerini tamamlayan ninelere, amcalara diploma vereceğiz.”