Geri Dön
EgeŞampiyon oldular ABD’ye gidecekler

Şampiyon oldular ABD’ye gidecekler

FIRST Robotics Competition’da şampiyon olan Bahçeşehir Koleji İzmir Fen ve Teknoloji Lisesi robotik takımı 4th Dimension, Türkiye’yi ABD’de temsil edecek

Şampiyon oldular ABD’ye gidecekler

Bahçeşehir Koleji İzmir Fen ve Teknoloji Lisesi robotik takımı 4th Dimension, İstanbul’da düzenlenen FIRST Robotics Competition (FRC) bölgesel yarışmasında “Winner” ve “Chairman’s Award” ödüllerini alarak Türkiye şampiyonu oldu. 4th Dimension, 18 Nisan’da, ABD Houston’da yapılacak FRC Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecek.

‘Gurur duyuyoruz’

Lisesinin ilk ve tek robotik takımı 4th Dimension 20 öğrenciden oluşuyor. Takım 10-12 Mart’ta, Ülker Arena’da düzenlenen 2018 FRC İstanbul Bölgesel Yarışması’nda 6429 numaralı robotlarıyla 36 takımı geride bırakarak Türkiye’de iki ödülü birden alan tek takım oldu. İki yıl önce eğitime başlayan Lise’nin 9 ve 11. sınıfında öğrenim gören öğrencilerden oluşan “4th Dimension” robotik takımı, İzmir’in ilk ve tek FRC takımı. Bahçeşehir Kolejinde uygulanan Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) disiplinlerinin bir arada edindirilmesi ilkesine dayanan STEM eğitimi, öğrencilerin global uygulama ve etkinliklerine aktif olarak katılmasını ve proje tabanlı çalışmalar yapmasını teşvik ediyor. Takım, Türkiye’de STEM kazanımları konusunda farkındalık yaratmak ve robotik çalışmalarını yaygınlaştırmak amacıyla farklı robotik takımlarına yardımcı olmayı hedefliyor. Bahçeşehir Koleji İzmir Fen ve Teknoloji Lisesi Müdürü Timothy Timur, öğrencilerinin başarılarıyla gurur duyduklarını söyledi, “Öğrencilerimizin başarısı, okulda aldıkları eğitimin bir sonucu. Takım ruhunu genç yaşta elde etmeleri, başarıyı beraberinde getirdi” dedi.