Geri Dön
EgeŞampiyonlar pisti

Şampiyonlar pisti

İzmir Park Yarış Pisti’nde antrenman yapan Türk sporcular, son 6 ayda dünya şampiyonalarında 98 kupa aldı. Milli sporcu ve ileri sürüş eğitmeni Ümit Ülkü, “İzmir Park, ülkemizin adını spor tarihine altın harflerle yazdırdı” dedi.

Şampiyonlar pisti

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu ile Türkiye Motosiklet Federasyonu lisanslı kulüplerinden İzmir Ülkü Motorsporları Kulübü’nün işlettiği İzmir Park Spor Tesisi, yetiştirdiği sporcularla Türkiye’yi dünya şampiyonalarında temsil ediyor. Türkiye’de alternatifi olmayan İzmir Park’ta antrenman yapan sporcular, son altı ayda motorsporlarında tam 98 kupa alarak podyuma çıktı.

Kendisi de Türkiye Pist Şampiyonası Süper Grup kategorisinde 11 kez Türkiye Şampiyonu olan Ümit Ülkü, “Biz bu gururu sürekli kılmak için elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. Ülkenin dört bir yanından kentimize gelen sporcular ve sporseverler, günlerce İzmir’de konaklayarak, yurtiçi turizmine katkıda bulunuyor. Bu durum, spor endüstrisinin gelişimine, ekonomiye ve tanıtıma da önemli bir katkı sağlıyor” diye konuştu.

Her zaman sporun ve sporcunun yanında olan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iyileştirme-yenileme çalışmalarıyla tesisi, daha kaliteli ve verimli hale getirdiğine dikkat çeken ve bu emeklerin ülkedeki motorsporlarına büyük fayda sağladığını belirten Ülkü, şöyle konuştu:

Hedef uluslararası olmak

“İzmir Park, öncelikle Türk otomobil sporlarına her yıl yüzlerce sporcu kazandırıyor. Yurtdışında mücadele eden birçok sporcumuzun yetişmesinde büyük rol oynuyor. Her yıl Türkiye’nin dört yanından binlerce sporcu ile yüzbinlerce sporseveri ağırlıyoruz. Bu tesis; yetiştirici ve geliştirici kimliğiyle, Türkiye’de tüm branşların yapıldığı, alternatifi olmayan bir yarış pisti konumunda ve dünyada da söz sahibi olma fırsatımız var. Bunun için tek yapmamız gereken uluslararası nitelikte bir piste sahip olmak. İzmir’in böyle bir piste sahip olmak için sayısız avantajı var. Turizm altyapımız tamam, konaklama potansiyelimiz yüksek, havalimanımız en iyilerinden, ağır kış şartlarımız yok ve 12 ay pisti kullanabiliriz. Büyükşehir ve yerel yönetimlerle yapılacak güç birlikleriyle çok daha büyük organizasyonlara imza atacağımıza inanıyoruz. Gelin adımızı dünyaya duyuralım, bu sporu İzmir’de şahlandıralım.”

Her ay yarış var

Geçtiğimiz sene parkuru yenilenen İzmir Park Spor Tesisi pandemiye rağmen alınan güvenlik önemleriyle her hafta başka bir organizasyona imza attı. Türkiye Otomobil Pist Şampiyonaları, Türkiye Motosiklet Şampiyonaları, Türkiye Drift Şampiyonaları, Türkiye Karting Şampiyonaları, Süper Moto Şampiyonaları, Markalar Şampiyonaları, üniversitelerin TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen güneş enerjili otomobil yarışları, Yerli Yarış Otomobili Ar-Ge ve Şampiyonaları gibi birçok organizasyon gerçekleştirildi. Türkiye Otomobil Sporları ile Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından oluşturulan 2022 ve 2023 yarış takvimi belirlendi. İzmir Park, her ay yine en önemli yarışlara ev sahipliği yapmaya devam edecek.

Gurur veren isimler

İzmir Park’ta antrenman yapan isimlerden Superbike tarihinde Dünya Şampiyonu ünvanlı ilk Türk Toprak Razgatlıoğlu, Porsche Super Cup yarışlarındaki birinciliklerle adından söz ettiren Ayhancan Güven, Cem Bölükbaşı, Deniz ve Can Öncü, Yağız Gedik, Berkay Besler, Galip Atar, ve İbrahim Okyay, Türk Bayrağını uluslararası etkinliklerde kürsüye çıkıp dalgalandırıyor.

İşbirliği çağrısı yaptı

Pistin kentin tanıtımı ve ekonomisi için de büyük avantaj olduğunu belirten Ümit Ülkü, “Yerel yönetimlerin de desteğiyle büyük organizasyonlara imza atıp adımızı dünyada daha fazla duyurabiliriz” dedi.