Geri Dön

Sanal dedikodu İzmir’i salladı

İnternetteki sosyal paylaşım sitesi Twitter’de pazar günü onbinlerce kişiye ulaşan gönderide, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun trafik kazası geçirip yoğun bakıma alındığı iddia edildi

Sanal dedikodu İzmir’i salladı

İnternetteki yanlış haberler korkutuyor. Başta Twitter olmak üzere sosyal paylaşım sitelerinde hızla dolaşıma giren yanlış haberler herkesin yüreğini ağzına getiriyor.

Hafta sonu kargaşa
Bunun bir ilginç örneği de önceki gece (pazar) yaşandı. Twitter’da hızla yayılan, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu trafik kazası geçirdi. DEÜHastanesi’nde yoğun bakımda” haberi İzmir’i karıştırdı. Twitter yorumlarıyla son günlerin en çok konuşulan ismi Erol Köse’ye kadar yüzlerce kişi haberi paylaşıp, hakkında bilgi almaya çalıştı.

Gerçek ortaya çıktı
Kısa sürede şehir efsanesine dönen haber, gazetecilere ulaşınca çözüldü. Büyükşehir Basın Danışmanı Reşat Yörük’ü arayan gazeteciler kazanın doğru olmadığını öğrenince, haber yalanlanmış oldu. Cumartesi günü Kılıçdaroğlu’nu karşılama töreninde yaşanan kazanın bu yoruma neden olabileceği belirtildi.

NELER yayıldı?

Bugüne kadar sosyal paylaşım sitelerinde birçok ünlü isim ‘Öldü’ iddiasının kahramanı oldu. Derya Büyükuncu için Gelibolu’da meydana gelen motosiklet kazasında öldüğü iddia edildi. Oysa Yaşamını yitiren Survivor Türkiye Yunanistan’a katılan Derya Durmuşlar’dı. Münir Özkul ve Nejat Uygur için de ‘öldüler’ şeklinde haberler yazıldı. Cem Yılmaz ve Perran Kutman hayranları da sanatçılar için “öldü” şeklinde yayılan haberler yüzünden hüzünlü saatler yaşandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber