Geri Dön

‘Sanal Gözler’e TÜBİTAK desteği

‘Sanal Gözler’e TÜBİTAK desteği

Yaşar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği mezunu Burak Oral ve ekibinin, görme engelli bireylerin yaşamını kolaylaştırmak için tasarladığı ‘Sanal Gözler’ adlı akıllı asistan sistemi, TÜBİTAK’tan 200 bin lira hibe desteği almaya hak kazandı. Dört arkadaş yüz tanıma, yaklaşan cisimlere karşı sensörler yardımıyla uyarı verme, Türk lirası tanıma, basılı ya da el yazısı yazıları tanıyıp okuma, yaya trafik ışıklarının durumunu bildirme, kullanıcının önündeki ortamı betimleme gibi özelliklere sahip bir cihaz tasarladı. Kullanıcıların tasarlanan cihaz sayesinde, isterlerse bileklik üzerindeki butonlar yardımıyla isterlerse de sesli komutlar vererek akıllı asistanı kullanabildikleri yerli bir prototip ortaya çıktı.

Burak Oral, “İlk hedefimiz, yapay zekâ ve görüntü işleme teknolojileriyle geliştirdiğimiz projemizin üretim prototipini yıl sonunda tamamlamak. Ardından akıllı cihazımızı seri üretime geçirip yurtiçi ve yurtdışında piyasaya sunmak istiyoruz” dedi.

Polis, halkı 'corona virüs'e karşı oyun havasıyla uyardıZongudak'ta, corona virüs salgınına karşı anons yapıp, halkı dışarı çıkmamaları konusunda uyaran polis ekibi, vatandaşlara moral vermek için oyun havası çalıp oynadı.
Ordu'da vatandaşlara ‘Orduca’ uyarı: "Evde durun daa"Ordu’da vatandaşların evde kalmaları için Orduca uyarılar yapılıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber