Geri Dön
Ege‘Sanayiye işçi bulamıyoruz’

‘Sanayiye işçi bulamıyoruz’

Kalifiye eleman probleminin her geçen gün büyüdüğüne dikkat çeken TERBAY Makine Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Tercan, “Mesleki eğitime teşvik için tüm tarafların işbirliği gerekiyor” dedi

‘Sanayiye işçi bulamıyoruz’

TERBAY Makine Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Tercan, işsizliğin üst düzeyde olduğu Türkiye’de, sanayicilerin kalifiye personel bulamamasının son derece düşündürücü olduğuna dikkat çekti. “Bu sorun sadece İzmir’in değil, tüm Türkiye’nin sorunu” diyen Tercan, “Mesleki eğitime önem verilmeli. Biz fabrikamızda yetiştirmek üzere çok uygun şartlarda meslek eğitimleri düzenliyoruz ama ilgi yeterli değil. İşçi, ara eleman, usta, ustabaşı, CNC operatörü, kaynakçı bulmakta büyük zorluklar çekiyoruz. Mesleki eğitim kamusal bir sorun olarak görülmeli ve her kesim çözümü için elini taşın altına koymalı” ifadelerini kullandı. Sorunun çözümü için yapılabileceklere değinen Tercan, şöyle devam etti:

Çalıştay önerisi

“Sanayici ile iş arayanları buluşturacak ortak platformlar kurulmalı. Odalar, endüstri meslek liseleri, Milli Eğitim ve İŞKUR ile ortak projeler üretmeli. Yine İŞKUR, Milli Eğitim, işadamları, meslek örgütleri gibi tarafları bir araya getirebilecek bir çalıştay soruna kalıcı çözümler getirebilir. İzmir Büyükşehir Belediyesi de katkı koyabilir. Klasik ve düşük katılımlı meslek kursları ile problem çözülmez, bataklığı kurutmak hedef olmalı.”

Ailelere çağrı yaptı

Ailelerin de özendirilmesi gerektiğini ifade eden Tercan, “İnsanlar evladının bankacı, doktor, avukat, mühendis gibi mesleklerde eğitim görmesini arzuluyor. O zaman bu işleri kim yapacak. Mesleki eğitim çocuğun koluna takılacak altın bir bileziktir. Her zaman geçimini temin edebileceği bir imkandır. Aileler çocuklarını ülke ekonomisine katkı verecek şekilde yönlendirmeli” dedi.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler