Geri Dön
EgeStanford’dan tam burs aldı

Stanford’dan tam burs aldı

Aydın Fen Lisesi öğrencisi Umut Kaan Eren, fizik alanındaki başarısıyla Stanford Üniversitesi’ne tam burslu olarak kabul edildi, “Ülkemde fizik ya da yazılım alanındaki çalışmalara öncülük etmek istiyorum” dedi.

Stanford’dan tam burs aldı

Aydın Fen Lisesi öğrencisi Umut Kaan Eren, fizik alanındaki başarısıyla ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan, dünyanın en önemli yükseköğretim kurumlarından Stanford Üniversitesi’ne tam burslu olarak kabul edildi.

Aydın Fen Lisesi’nde yatılı okuyan Umut Kaan, 2 yıl önce Gençlik Değişimi ve Eğitim Programı kapsamında ABD’de bir yıl eğitim aldı. Daha sonra Türkiye’ye dönen Eren, geçen yıl ‘İncirlerin Kalite Sınıflandırılmasını Yapan Derin Öğrenme Algoritması’ Projesi’yle, TÜBİTAK yarışmasında da Türkiye birincisi oldu.

Fizik alanında kendisini geliştirmek isteyen Umut Kaan, bu yıl çevrimiçi olarak başvurduğu, ABD’nin saygın üniversitesinden tam burs aldı. Eren, bu yıl Ağustos ayında ABD’ye gidip üniversite eğitimine başlayacak. Umut Kaan Eren, babasının veteriner hekim, annesinin Muğla Köyceğiz Devlet Hastanesi’nde ebe olduğunu söyledi.

Stanford Üniversitesi’ne kabul edildiği için çok mutlu olduğunu dile getiren Eren, “Bir devlet lisesinden gerçekten istendiğinde bu başarının elde edilebileceğini insanlara göstermek istedim. Umarım, örnek olmuşumdur ve bundan sonra Türkiye’nin fen liselerinden, Anadolu liselerinden de böyle başarılar yine gelir” dedi.

‘İnsan inanamıyor’

Dünya genelinde Stanford Üniversitesi’ne tam burslu kabul edilme ihtimalinin düşük olduğunu söyleyen Eren, şöyle devam etti:

“Sonuçların geldiği gün yazılıdan çıktım, arkadaşlarımla takılıyordum. İnsan önce inanamıyor; gerçek mi, hayal mi anlamadım. Ellerim ayaklarım titriyordu. Gördüğüm gerçek mi diye arkadaşıma okuttum. Ailemin ekonomik durumu gereği, hani yüzde 100 burs dışında bir para ödememiz gerekseydi büyük ihtimalle gidemeyecektim. Üniversitenin bana yüzde 100 burs vermesiyle finansal  anlamdaki o bariyer de kalkmış oldu. Çok mutluyum. Amerika’ya gidip kitaplarını okuduğum ünlü fizikçilerin dersine girmek için sabırsızlanıyorum.”

Eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönmeyi planladığını belirten Eren, “Orada fizik ve bilgisayar alanında aldığım eğitimleri ülkeme dönüp en iyi şekilde kullanmak için sabırsızlanıyorum. Ülkemde fizik ya da yazılım alanındaki çalışmalara öncülük etmeyi ve geride kaldığımız alanlarda katkıda bulunmayı istiyorum. Umarım, hedefime ulaşırım” diye konuştu.

Okul Müdürü Uğur Güleç, öğrencilerinin başarısından dolayı gururlu olduklarını vurguladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler