Geri Dön

Tarih, ayağa kaldırılıyor!

Restore edilen Portekiz Sinagogu’nu ziyaret eden Portekiz Büyükelçisi Paula Leal da Silva, “Projeyi ülkemizde de tanıtacağız” dedi. EGİAD Başkanı İlter, bu projelerle Kemeraltı’nın daha da canlanacağını söyledi

Tarih, ayağa kaldırılıyor!

Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) tarafından restore edilerek Sosyal ve Kültürel Etkinlik Merkezi’ne (SKEM) dönüştürülen Kemeraltı Çarşısı içindeki tarihi Portekiz Sinagogu, Portekiz Büyükelçisi Paula Leal da Silva tarafından ziyaret edildi. Başta Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş olmak üzere tüm protokolden takdir alan EGİAD Sosyal Kültürel Etkinlikler Merkezi, son olarak Portekiz Büyükelçisi Paula Leal da Silva’dan da tam not aldı.

‘Heyecan verici’

EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter, son yıllarda tarihi yapıların korunmasına ilişkin olumlu bir bakış açısının geliştiğini sevinerek izlediklerini belirtti, “Bütün dünya şehirlerinde, tarihi şehir merkezleri turistik ve kültürel anlamda çok önemli bir konuma sahiptir. İzmir’de 7 bin yıldır çarşı ve alışveriş amacı ile faaliyet gösteren Kemeraltı da İzmir ile birlikte anılan bir tarihi değerdir. Bu bölgenin canlanması ve hak ettiği değeri görmesi hepimizin sorumluluğudur” dedi. İnşaat ve restorasyon çalışmalarını yerinde izleyen Büyükelçi Silva ise, “Böylesine bir tarihi olan, Portekiz’le özdeşleşen bir sinegogun yüzyıllar sonra tekrar EGİAD tarafından ayağa kaldırılması heyecan verici” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber